Każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o kredyt, z pewnością słyszał o instytucji, jaką jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej, bo tak brzmi pełna nazwa tej instytucji, gromadzi dane na temat kredytobiorców i udostępnia te dane bankom, w których ubiegamy się o jakikolwiek produkt finansowy. Znajdują się tam informacje o wszystkich zobowiązaniach, które spłaciliśmy i aktualnie spłacamy, a także czy mamy jakieś opóźniania w spłacie. Te wszystkie informacje składają się na ocenę, która w dużej mierze decyduje o tym, czy otrzymamy kredyt, o który się ubiegamy czy też nie. Zanim więc pójdziesz do banku i złożysz wniosek, zapoznaj się z tym, jak jesteś postrzegany przez BIK i jakie informacje gromadzi na Twój temat. Jak sprawdzić BIK? To bardzo proste!
Sprawdzanie BIK krok po kroku
Na początek wejdź na oficjalną stronę internetową BIK i przejdź do sekcji „zaloguj się”. Następnie kliknij przycisk „załóż konto” i wypełnij formularz. Będziesz musiał podać m.in. imię, nazwisko, mail, numer telefonu. Niezbędne będzie też podanie numeru PESEL i wpisanie serii i numeru dokumentu tożsamości, a także daty wydania i daty ważności. Następnie będziesz musiał wypełnić pola, podając swój adres zamieszkania i udzielić niezbędnych zgód, które umożliwią założenie konta.
Jak sprawdzić BIK? Jeśli chcesz to zrobić, to najpierw musisz potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy przelewu weryfikacyjnego. Musisz wykonać ze swojego konta bankowego przelew o wartości 1 zł na konto podane przez BIK. Jeśli wykonasz przelew, to na podany w formularzu mail zostanie do Ciebie przesłany link aktywacyjny. Po jego kliknięciu zostaniesz przekierowany na stronę, na której będziesz musiał ustalić hasło do swojego konta. Potrzebny będzie także kod, który zostanie Ci przesłany SMS-em.
Po ustaleniu hasła możesz zalogować się na swoje konto. Po zalogowaniu wybierz profil, do którego chcesz się zalogować. Jeśli chcesz, możesz dodać profil firmowy, a jeśli chcesz sprawdzić jedynie swój profil osobisty, to wybierz swój profil główny.
Swój raport z BIK możesz pobrać za darmo raz na pół roku. Po wysłaniu prośby odnajdziesz go w zakładce „pliki do pobrania” i będziesz miał dostęp do podstawowych informacji na swój temat.
Płatny raport BIK
Jak już wiesz, bezpłatny raport BIK dostępny jest raz na pół roku. Możesz jednak także skorzystać z płatnej opcji i zyskać dzięki temu dodatkowe informacje na swój temat. Do wyboru jest kilka pakietów i można dopasować je do swoich potrzeb. Możesz także co miesiąc otrzymywać raporty na swój temat – koszt takiej usługi to 99 zł.