Zawodowa fotografia – studia czy kurs?

Zastosowanie oleju kokosowego – gdzie i kiedy warto go używać?

\Każdy fotograf w pewnym momencie swojej kariery staje przed wyborem metody kształcenia – czy zdobywać wiedzę wyłącznie samodzielnie metodą prób i błędów czy może pójść na studia, studium lub kurs fotograficzny i korzystać z wiedzy doświadczonych fotografów. Obie metody mają jak zwykle plusy i minusy i tak naprawdę zawsze powinno się łączyć teorię z praktyką. Podczas wyboru szkoły powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, dzięki którym podejmiemy lepszą decyzję, nabędziemy lepszych nawyków i być może unikniemy wielu błędów początkujących fotografów.

Cechy idealnej szkoły fotograficznej

Wiele szkół fotograficznych prowadzi szkolenia lub warsztaty prowadzone przez amatorów lub początkujących fotografów, którzy główny nacisk kładą na sprzęt i obróbkę zdjęć zamiast na technikę, światło i ogólny całokształt fotografowania. Jedną z niewielu szkół, która uczy analogowej czyli tradycyjnej fotografii jest Warszawski ZPAF czyli Związek Polskich Artystów Fotografików. Niestety wyposażanie szkoły jest przez wielu uznawane za niewystarczające (szczególnie studio), natomiast ciemnia jest świetnie wyposażona. Niektóre szkoły oferują możliwość wypożyczenia sprzętu, aparatów, obiektywów lub oświetlenia a także przeprowadzają warsztaty obróbki zdjęć w profesjonalnych programach np. Photoshop lub Lightroom. Szkoła powinna zapewnić nam również wykłady dotyczące praw autorskich, projektowania graficznego, reklamy własnych prac oraz umożliwić zaprezentowanie własnych fotografii na wystawach i prezentacjach.

Wiedza praktyczna i teoretyczna

Wiedzę teoretyczną odnośnie wywoływania analogowych filmów, stosowania filtrów oraz technicznych aspektów wykonywania zdjęć nabierzemy podczas pierwszych zajęć. Będą to podstawy, bez których ciężko będzie wykonać dobre zdjęcia w przyszłości. Posiadanie wiedzy teoretycznej gwarantuje nam wykonanie poprawnego technicznie zdjęcia, ale w dalszym ciągu to za mało. Dopiero praktyka, często wieloletnia sprawi, że nasze zdjęcia wyróżnią się spośród pozostałych. Studia fotograficzne powinny zagwarantować nam częste zajęcia plenerowe oraz wyjazdy w ciekawe miejsca, w których sprawdzimy naszą wiedzę i technikę. Na wyjazdach integracyjnych poznamy innych fotografów, dzięki którym można wymienić się spostrzeżeniami i trikami. Szkoły fotograficzne prowadzą zajęcia zwykle przez 2-6 semestrów. Po ukończeniu szkoły nasza wiedza powinna ulec znacznej poprawie. Niestety większość szkół nie wystawia żadnych zaświadczeń ani tytułów artysty fotografika.

Skuteczność kursów fotograficznych

Kursy fotograficzne mają wiele zalet w porównaniu do szkół fotografii. Przede wszystkim kursy skupiają się na wybranym elemencie z dziedziny fotografii, bo trwają zdecydowanie krócej. Czas trwania kursu waha się od kilku godzin do 2 miesięcy. Na kursie możemy nauczyć się jak wykonać dobry portret, jak wyglądać powinno dobre zdjęcie krajobrazu lub architektury, jak korzystać z techniki HDR, w jakim stopniu światło jest ważne w fotografii. Na pewno podczas kursów możemy liczyć na wsparcie prowadzącego zajęcia a także można się spodziewać profesjonalnego sprzętu, na którym będziemy pracować. Kursy fotograficzne szczególnie polecane są osobom mającym opanowane podstawy fotografii, chodź zdarzają się również kursy dla całkowitych amatorów.

Dzięki kursom możemy wzbogacić swoją wiedzę na ścisły, określony temat. Dzięki temu można liczyć na wyższy poziom uzyskanej wiedzy niż w szkole fotograficznej, w której porusza się większą ilość tematów. Koszt kursu jest również niższy niż w przypadku szkoły fotografii, w zależności od tematyki może kosztować od 100 do 2000zł, natomiast jeden semestr w szkole fotografii to koszt rzędu 1500-3000zł. Różnica jest więc dosyć duża, co oznacza że szkoły fotograficzne wybiorą przede wszystkim osoby zainteresowane fotografią w bardziej profesjonalnie i długofalowo.