Jakie usługi świadczą kancelarie adwokackie?

Jakie usługi świadczą kancelarie adwokackie?

Kancelarie adwokackie to częsty widok na ulicach polskich miast. Każdy pewnie niejeden raz koło takiego przybytku przechodził i wie zapewne, że adwokaci to szczególny typ prawników, natomiast już nie wszyscy wiedzą, czym oni dokładnie się zajmują. Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ w życiu każdego człowieka może się pojawić potrzeba skorzystania z usług adwokata.

Najważniejsze z nich opiszemy dokładnie poniżej. Trzeba przy tym zauważyć, że kancelarie adwokackie oferują swoje usługi zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym, przy czym ci drudzy często mają zupełnie inne potrzeby.

Pomoc adwokata nie sprowadza się tylko do reprezentacji w sądzie

Najbardziej kojarzoną z prawnikami usługą jest reprezentacja klienta przed sądami różnego rodzaju i instancji. Zarówno w roli powodów, jak i pozwanych (bądź oskarżonych, w przypadku spraw karnych). Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie każdy prawnik ma prawo do reprezentowania klientów przed sądem – nie wystarczy skończenie studiów prawniczych, potrzebny jest też określony tytuł zawodowy, np. adwokata.

Jest to niewątpliwie usługa bardzo ważna, z której w razie potrzeby warto korzystać, ale nie jest jedyną, o której dobrze jest wiedzieć. Adwokaci zajmują się również między innymi udzielaniem ustnych i pisemnych porad prawnych. Mogą pomóc w określeniu, czy w jakiejś sytuacji doszło do złamania prawa (lub umowy), a jeśli tak, to jakie można podjąć kroki. Wbrew pozorom nie wszystko załatwia się na rozprawach sądowych. W niektórych przypadkach wystarczy na przykład dobrze skonstruowane pismo od prawnika, aby rozwiązać problem.

Adwokaci mogą również opiniować już przygotowane umowy (np. przedstawione przez dewelopera) lub tworzyć nowe. Dzięki temu będzie się miało pewność, że umowa, którą się podpisuje, jest w pełni zgodna z prawem i nie zawiera niekorzystnych klauzul.

Kancelarie adwokackie mają różne specjalizacje

Poszczególne kancelarie adwokackie mogą mieć różne specjalizacje, co oznacza, że będą skupiać się przede wszystkim na konkretnych działach prawa i usługach. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób lub firm, które potrzebują pomocy w bardziej niszowych, nietypowych kwestiach, a nie np. tak często spotykanych tematach, jak rozwód czy spór z pracodawcą.

Przykładowo, Capital Legal Kancelaria Adwokacka Warszawa zajmuje się między innymi takimi zagadnieniami, jak prawo dla e-commerce czy branży IT. Jest to kwestia, na którą warto zwracać uwagę przy wyborze adwokata, aby zapewnić sobie najwyższy poziom obsługi prawnej.