Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) – wszystko co powinieneś wiedzieć.

Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) – wszystko co powinieneś wiedzieć.

Zaburzenia osobowości mogą być trudne do zrozumienia, a wiele czasu, mity i błędne przekonania mogą być rzucane wokół tak często, że prawdziwe fakty na temat niektórych zaburzeń może stać się mylone. W tym artykule zamierzamy obalić niektóre z mitów otaczających BPD (Borderline Personality Disorder) i porozmawiać o tym, jak można uzyskać pomoc, jeśli doświadczasz któregokolwiek z objawów. Ale najpierw, co to jest BPD, i skąd wiesz, czy go masz?

Co to jest BPD?

Zaburzenie osobowości typu borderline jest również znane jako Niestabilne Emocjonalnie Zaburzenie Osobowości (EUPD), ponieważ jest to zaburzenie osobowości, które zazwyczaj wiąże się z niestabilnością relacji interpersonalnych, obrazu siebie i nastroju. Osoby zmagające się z BPD mogą często doświadczać lęków związanych z byciem porzuconym lub odrzuconym, co w wielu przypadkach prowadzi do skrajności, takich jak samookaleczenia i myśli samobójcze.

Typowe objawy BPD obejmują:

 • Zamartwianie się porzuceniem, samotnością i odrzuceniem
 • Doświadczanie intensywnych emocji (trwających do kilku dni), które szybko się zmieniają (np. uczucie szczęścia przed nagłym uczuciem smutku)
 • Intensywne uczucia gniewu, nad którymi trudno zapanować
 • Uczucie pustki
 • Trudności w utrzymywaniu związków
 • Niewielkie poczucie własnej wartości i niepewność co do tego, kim się jest
 • Stres, paranoja lub dysocjacja
 • Impulsywność, szczególnie jeśli chodzi o zachowania szkodliwe

Nasilenie BPD u danej osoby zależy od wielu czynników, od relacji i dostępności wsparcia po to, czy w przeszłości cierpiała ona na jakieś zaburzenia psychiczne. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest oczywiście to, że pomoc jest zawsze pod ręką – doświadczeni terapeuci mogą wesprzeć każdego, kto przechodzi przez emocjonalne cierpienie w wyniku BPD.

7 mitów na temat BPD, obalone!

Ponieważ zaburzenie to może mieć tak poważny wpływ na codzienne życie i ogólne samopoczucie jednostki, ważne jest, aby otaczające ją mity zostały zdławione w zarodku, aby uniknąć wszelkich nieporozumień. Poniżej znajduje się kilka powszechnych nieprawd na temat BPD.

BPD jest takie samo jak choroba dwubiegunowa – mit

Ludzie często mylą BPD i chorobę dwubiegunową, ponieważ oba te zaburzenia wiążą się z objawami opartymi na emocjach. Jednak kluczowa różnica polega na tym, że choroba dwubiegunowa jest zaburzeniem nastroju, a BPD jest zaburzeniem osobowości. BPD może wiązać się z gwałtownymi zmianami emocjonalnymi i ogólną niestabilnością, ale ważne jest to, że dotyczy to trudności wśród konkretnych osób lub w określonych sytuacjach, a nie zmian nastroju.

BPD częściej występuje u kobiet – mit

Chociaż odnotowano wyższy odsetek kobiet, u których zdiagnozowano BPD, nie należy twierdzić, że jest ono “bardziej powszechne”, dopóki nie zostaną przeprowadzone szeroko zakrojone badania. Zakładanie, że kobiety częściej cierpią na BPD jest ostatecznie wymówką, aby być mniej świadomym tego stanu u mężczyzn, a także może zniechęcić mężczyzn do ujawnienia się, jeśli uważają, że wykazują oznaki tego stanu.

BPD można zdiagnozować tylko u dorosłych – mit

Choć zdiagnozowanie BPD u dzieci pozostaje trudne, nie oznacza to, że nie można tego zrobić. Zauważalne objawy są zazwyczaj zauważane pod koniec okresu dojrzewania i na początku dorosłości, ale szkodliwe jest założenie, że młodsze nastolatki nie mogą być zdiagnozowane. Młodym pacjentom może być zalecana opieka nad innymi schorzeniami, jeśli BPD nie jest postrzegane jako potencjalny winowajca, co może prowadzić do zwiększonego niepokoju, opóźnień w rozwoju pacjenta i dalszych problemów w przyszłości.

BPD jest nieuleczalne – mit

We wczesnych dniach badań nad BPD uważano, że schorzenia tego nie da się wyleczyć, ponieważ opiera się ono na całej osobowości danej osoby – aspekcie, który trudno zmienić. Istnieje jednak szereg terapii psychologicznych, które zostały przebadane i uznane za skuteczne w leczeniu BPD. Jeśli zdecydujesz się szukać pomocy, terapeuta będzie w stanie poprowadzić cię do najbardziej odpowiedniej opcji leczenia w zależności od twoich objawów.

Leki nie leczą BPD – mit

Kiedyś sądzono, że na nasilenie BPD u danej osoby mają wpływ przede wszystkim czynniki środowiskowe, a zatem leki będą miały niewielki lub żaden wpływ w porównaniu z leczeniem psychoterapeutycznym. Jednakże, od tego czasu udowodniono, że niektóre leki, zwłaszcza antydepresyjne i stabilizatory nastroju, są w stanie znacznie zmniejszyć niektóre z cięższych objawów BPD. Ponadto, to zmniejszenie objawów pozwoliło pacjentom uzyskać większą wartość z sesji psychoterapii.

Dlatego też często zdarza się, że połączenie terapii opartej na lekach z sesjami terapeutycznymi jest najbardziej skuteczne w leczeniu BPD. Specjaliści zajmujący się tym schorzeniem będą w stanie zalecić idealną równowagę między tymi dwoma metodami leczenia.

Rodziny nie powinny być włączane w proces leczenia – mit

Zaangażowanie rodziny jest w rzeczywistości bardzo skuteczne i korzystne dla jednostki, jeśli chodzi o leczenie BPD. To prawda, że leczenie zaburzeń psychicznych zwykle pozostaje całkowicie poufne, ale w takich przypadkach zaangażowanie bliskich może zwiększyć skuteczność leczenia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku młodszych osób cierpiących na BPD – rozszerzenie sieci wsparcia poza terapeutę może sprawić, że reakcje na leczenie będą znacznie szybsze.

Osoby z BPD zawsze manipulują i szukają uwagi – mit

Osoby z BPD niekoniecznie są naturalnymi manipulatorami. Aby manipulować, trzeba mieć element wstępnego planowania. U osób z BPD, działania są częściej impulsywne – szczególnie jeśli chodzi o reagowanie na intensywne reakcje. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać wymyślone lub szukające uwagi, ważne jest, by pamiętać, że osoby z BPD mają do czynienia z podwyższonymi uczuciami, a ich reakcje, jakiekolwiek by nie były, są po prostu sposobem na próbę uporania się z nimi i uregulowania ich.

Ciężko do nich dotrzeć

Ludzie ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości samosabotują się. Jest to bardzo irytujące, kiedy ktoś podejmuje przemyślaną, celową próbę zniweczenia wszystkiego, co dobre, ale zawsze warto się zastanowić, czy to jest właśnie to, co się dzieje. Wyobraź sobie, jak to może być, gdy ktoś mówi ci, że wszystko, co właśnie poszło nie tak, jest wynikiem twojego celowego działania? Że bałagan wokół ciebie jest tym, co zamierzałeś. Że bez względu na to, jak bardzo jesteś niewygodny lub cierpisz, jest to dokładnie to, czego chciałeś i do czego dążyłeś. Co to może zrobić z twoim poczuciem własnej wartości? Co mógłbyś pomyśleć o osobie, która ci to mówi? Zastanówmy się nad pojęciem sabotażu i zobaczmy, czy możemy wymyślić inne sposoby rozumienia tego, co ludzie robią.

Krytyka i satyra

Pod wieloma względami diagnoza BPD jest łatwym celem dla krytyki i satyry. Diagnoza BPD jest określona przez serię społecznych i moralnych osądów, stosowanych do ludzi, którzy doznali traumy i ubranych w szaty problemu medycznego. Gdybyśmy mieli przyjaciela, który po latach skrywania i wstydu wyjawił nam, że był wielokrotnie wykorzystywany seksualnie jako dziecko, nasza pierwsza reakcja raczej nie brzmiałaby: “Twoja osobowość musi być naprawdę zaburzona – nic dziwnego, że miałem ochotę cię odrzucić”. Zamiast tego okazalibyśmy troskę, bylibyśmy zdumieni, że udało im się przeżyć i prawdopodobnie poczulibyśmy złość na sprawców nadużyć – podstawowy zdrowy rozsądek i przyzwoitość. Niestety, gdy chodzi o diagnozy psychiatryczne, zdrowy rozsądek nie przeważa. Przetrwanie diagnozy psychiatrycznej jest pod wieloma względami zdumiewającym wyczynem magicznym; jej zwolennicy utkali zaklęcie, które odpycha zdrowy rozsądek, współczucie, logikę i dowody.

Istnieje wiele problemów z diagnozą taką jak BPD. Tutaj chcę podkreślić tylko jeden: umiejscawia ona problem w jednostce. BPD” ukrywa nieuporządkowane środowiska, nadużywanie władzy i sprawców nadużyć.

Problem borderline w społeczeństwie

Wydaje się, że mamy opór przed zadawaniem pytań, które z tego wynikają. Na przykład: dlaczego przemoc seksualna jest tak powszechna w społeczeństwie? Jak możemy zapobiec temu, by ludzie w ogóle robili sobie nawzajem straszne rzeczy? Jakie polityki ekonomiczne zmniejszają ucisk i nadużywanie władzy w społeczeństwie? Wracając do XX wieku, w pewnym momencie APA uznało, że ludzie, którzy identyfikują się jako geje, cierpią na chorobę.

Niektórzy z tych, którym przyklejono etykietkę, zaakceptowali ją i zinternalizowali. Jednak dzięki lobbingowi i aktywizmowi pomysł ten został ostatecznie zarzucony. Teraz nadszedł czas, aby zabrać głos i powiedzieć, że ludzie z emocjonalnym bólem, którzy cierpieli i próbowali przetrwać, nie powinni być dłużej etykietowani jako zaburzeni. Nadszedł czas, aby porzucić koncepcję zaburzenia osobowości borderline i zamiast tego znaleźć i uhonorować osobę.

Czym są zaburzenia osobowości?

Każdy człowiek ma różne sposoby myślenia, odczuwania i zachowania. To właśnie te myśli, uczucia i zachowania składają się na naszą “osobowość”. Są one często nazywane naszymi cechami. Kształtują one sposób, w jaki postrzegamy świat i sposób, w jaki odnosimy się do innych. Do czasu, gdy będziemy dorośli, będą one stanowiły część tego, kim jesteśmy.

Można myśleć o swoich cechach jak o miejscach na skali. Na przykład, każdy może odczuwać emocje, być zazdrosnym lub chcieć być czasem lubianym. Ale to właśnie wtedy, gdy te cechy zaczynają powodować problemy, mogą zostać zdiagnozowane jako zaburzenia osobowości.

Zaburzenia osobowości mogą wpływać na to, jak radzisz sobie z życiem, zarządzasz relacjami i czujesz się emocjonalnie. Mogą Państwo zauważyć, że Państwa przekonania i sposoby radzenia sobie z codziennym życiem różnią się od innych. Możesz mieć trudności z ich zmianą.

Emocje mogą być dezorientujące, męczące i trudne do opanowania. Może to być niepokojące dla pacjenta i innych osób. Ponieważ jest to niepokojące, u pacjenta mogą pojawić się inne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja lub lęk.

Możesz również robić inne rzeczy, takie jak pić dużo, używać narkotyków lub samookaleczać się, aby sobie z tym poradzić.

Czym jest rozdwojenie jaźni w zaburzeniu osobowości typu borderline?

Dla osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości (BPD), “rozdwojenie” jest powszechnie stosowanym mechanizmem obronnym, który jest wykonywany podświadomie w próbie ochrony przed intensywnymi negatywnymi uczuciami, takimi jak samotność, porzucenie i izolacja.

Rozdwojenie powoduje, że dana osoba postrzega wszystko i wszystkich w czarno-białych, “absolutnych” kategoriach. Nie jest w stanie rozpoznać ani zaakceptować paradoksalnych cech kogoś lub czegoś i nie dopuszcza żadnych “szarych stref” w swoim myśleniu. Postrzeganie i reagowanie na świat w tych skrajnych kategoriach, poprzez filtr pozytywności lub negatywności, może sprawić, że osoba z BPD będzie wyczerpana i emocjonalnie zdrenowana. Może to również prowadzić do napięć lub pęknięć w ich związkach, ponieważ bliscy tej osoby stają się coraz bardziej dotknięci jej zachowaniem.

Dlaczego osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline doświadczają rozdwojenia jaźni?

Kiedy dziecko wkracza na świat, doświadcza rzeczy w nim zawartych jako dobre lub złe, albo jako wszystko lub nic. W miarę jak dziecko rozwija się psychicznie, zaczyna rozumieć, że świat nie jest tylko dobry lub zły. Stają się zdolne do zintegrowania idei, że dobro i zło mogą być przechowywane w tym samym obiekcie.

Osoby z zaburzeniem osobowości borderline często doświadczają przytłaczających emocji i zmagają się z integracją koncepcji, że dobro i zło mogą współistnieć w innej osobie. Rozszczepienie jest mechanizmem psychologicznym, który pozwala osobie tolerować trudne i przytłaczające emocje poprzez postrzeganie kogoś jako dobrego lub złego, wyidealizowanego lub zdewaluowanego. Ułatwia to zarządzanie emocjami, które odczuwają, a które na pozór wydają się sprzeczne.

Rodzaje rozdwojenia doświadczane przez osoby z zaburzeniem osobowości borderline
Osoba z zaburzeniem osobowości borderline może używać podziału w następujący sposób:

 • Ludzie będą postrzegani jako “doskonali” lub “źli”.
 • Coś “zawsze” lub “nigdy” nie pójdzie dobrze
 • Ktoś “zawsze” lub “nigdy” nie będzie kochający
 • Dana osoba może trwale trzymać się tych czarno-białych poglądów. Dla innych, ich przeciwstawne poglądy mogą się zmieniać w czasie, gdzie przechodzą od postrzegania kogoś lub czegoś jako całkowicie dobrego do całkowicie złego, lub odwrotnie.

Wpływ rozdwojenia jaźni na ludzi i związki

Powszechnym objawem BPD jest dysregulacja emocjonalna – polega ona na tym, że dana osoba jest mniej zdolna do zarządzania swoimi reakcjami emocjonalnymi niż osoby, które nie zmagają się z zaburzeniami osobowości. Dlatego też, gdy osoba z tym zaburzeniem rozszczepia się i postrzega coś lub kogoś jako całkowicie dobre lub złe, prawdopodobnie zareaguje w sposób, który nie mieści się w ramach tego, czego można by się spodziewać. Te skrajne emocje mogą być wyczerpujące, zarówno dla osoby z BPD, jak i tych, którzy są najbliżej nich.

Kiedy osoba z BPD postrzega kogoś lub coś jako całkowicie dobre, może być podatna na krzywdę i niebezpieczeństwo, ponieważ nie jest w stanie dostrzec związanego z tym ryzyka. Ponadto, kiedy wierzy, że dana osoba jest całkowicie doskonała, może to również prowadzić do współuzależnienia, kiedy polega na tej osobie w zakresie wszystkich swoich pragnień i potrzeb. Może to być szkodliwe dla obu stron, a także wyczerpujące odpowiedzialność.

Pomaganie ukochanej osobie z zaburzeniem osobowości borderline i rozdwojeniem jaźni

Jeśli jesteś blisko osoby z zaburzeniami osobowości z pogranicza, istnieje wiele sposobów, aby wspierać je tak, że są one w stanie lepiej zarządzać ich zachowanie podziału. Należą do nich następujące czynności:

Pamiętaj, że rozdwojenie jest objawem zaburzenia osobowości borderline – choć może być trudno nie brać ich słów i działań osobiście, pamiętaj, że osoba ta nie próbuje celowo cię skrzywdzić. Rozdwojenie jest czymś, co robi nieświadomie. Zastanów się, jak zareagujesz na osobę, która się rozdwaja – postaraj się zachować spokój, a jeśli będzie to trudne, daj sobie szansę na ochłonięcie, odkładając rozmowę na później. Pokaż osobie, że naprawdę ci zależy – osoba z BPD prawdopodobnie ma do czynienia z poczuciem opuszczenia, izolacji i samotności. Dlatego postaraj się pokazać tej osobie, że się o nią troszczysz i że jest wysłuchiwana.

Wyznaczaj zdrowe granice, aby pomóc w kontrolowaniu zachowań – pracuj z osobą z BPD nad ustaleniem granic, aby zrozumiała ona, jakich zachowań nie będziesz tolerować, takich jak rzucanie przedmiotami czy przemoc. Choć granice te mogą być czasem nieumyślnie kwestionowane, należy upewnić się, że przeprowadzi się wcześniej ustaloną konsekwencję, która może obejmować odejście od sytuacji. Ważne jest również, aby zachęcać osobę do podjęcia właściwego leczenia i być jego orędownikiem, kiedy to zrobi.

Problem z emocjami

Osoby z BPD mają tendencję do odczuwania intensywnych emocji, z którymi walczą, aby zarządzać i radzić sobie w zdrowy sposób. W szczególności mogą one doświadczać intensywnych emocji w związkach i mogą mieć trudności z utrzymaniem zdrowych relacji z innymi. BPD może powodować szereg objawów, choć można je ogólnie pogrupować w cztery kategorie:

1) Emocjonalne (z częstymi, zwykle negatywnymi, wahaniami nastroju)

2) Poznawcze (doświadczanie niepokojących lub paranoidalnych myśli lub halucynacji)

3) Zachowania impulsywne (zazwyczaj zachowania, które są szkodliwe dla Ciebie, takie jak samookaleczanie, objadanie się, hazard itp.)

4) Intensywne, ale niestabilne relacje z innymi.

Nie u każdego wystąpią wszystkie z tych objawów, ale mogą się one pojawić:

 • Intensywne, bardzo zmienne nastroje
 • Długotrwałe uczucie pustki lub opuszczenia
 • Niestabilne relacje z innymi
 • Dezorientacja co do własnej osoby, poczucie “nierealności”.
 • Impulsywność w sposób, który może być szkodliwy (wydawanie pieniędzy, seks, nadużywanie substancji, lekkomyślna jazda samochodem, objadanie się)
 • Regularne samookaleczanie się, groźby lub zachowania samobójcze
 • Zachowywanie się w desperacki sposób, aby spróbować i uniknąć obawy przed porzuceniem (np. wielokrotne wysyłanie sms-ów lub dzwonienie; grożenie, że zrobi sobie krzywdę, jeśli odejdzie; odpychanie innych, zanim oni zdążą cię zostawić)
 • Trudności z kontrolowaniem gniewu
 • Paranoidalne myśli, kiedy jesteś zestresowany

Jeśli doświadczasz wielu z tych objawów, warto porozmawiać ze specjalistą o tym, jaka pomoc jest dostępna. Dawniej panowało przekonanie, że BPD nie da się wyleczyć. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że choroba ta może być skutecznie leczona. Szczególnie ważne jest, aby porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, jeśli zmagasz się również z zaburzeniami odżywiania, ponieważ mogą się one wzajemnie potęgować.

Jednym z czynników jest to, czy najpierw należy leczyć zaburzenia odżywiania czy BPD. Często decyduje się o tym na podstawie indywidualnego przypadku, w zależności od tego, czy któryś z objawów zaburzeń odżywiania lub BPD zagraża życiu, a następnie przez zrozumienie, jak one ze sobą współgrają.

Czy mój nastolatek wykazuje objawy BPD?

Rodzice zatroskani o swoje dzieci, nastolatków i młodych dorosłych mogą zauważyć niektóre z oznak i objawów regularnie związanych z zaburzeniem osobowości typu borderline. Rodzice mogą zauważyć intensywne i częste zmiany nastroju, wahania nastroju, impulsywność, zwiększone podejmowanie ryzyka, samookaleczenia, intensywne związki, niestabilne relacje z rodziną i przyjaciółmi, zwiększoną złość i gniew, myśli lub plany samobójcze.

Zaburzenie osobowości typu borderline czy normalny rozwój nastolatka?

Lata przed- i nastoletnie są wypełnione poważnymi zmianami rozwojowymi. Zmiany, których doświadczają nasze dzieci są fizyczne, społeczne i psychologiczne. Następuje zmiana w kierunku budowania poczucia tożsamości i rozwijania “rdzenia”. Zdrowy “rdzeń” jest raczej jak stalowy słup, który zakotwicza nas do ziemi. Pozwala nam przyjmować pomysły, poglądy i kształtować siebie, pozostając jednocześnie uziemionym i rozwijając pełne poczucie siebie. W przypadku większości młodych ludzi jest to proces ewoluujący przez cały okres dorastania, nastolatków i w połowie lat dwudziestych.

Nowi rodzice są często ostrzegani o trzech etapach rozwoju. Wyczerpanie noworodka, wyzwanie malucha oraz wzloty i upadki wieku nastoletniego.

Nie wszyscy nastolatkowie doświadczają trudnego przejścia i nie wszyscy rodzice będą się martwić. Jak każdy inny aspekt rodzicielstwa, niektóre czasy są bardziej wymagające niż inne. Nastolatki, nastolatki i młodzi dorośli mogą mieć okresy, kiedy są bardziej wrażliwi, bardziej emocjonalnie naładowani i czują się bardziej drażliwi.

Zwykle dochodzi do pewnych zmian w przyjaźniach i okresów jawnej wrażliwości lub emocjonalnego niepokoju. Zwykle czasem trzeba odepchnąć, rzucić wyzwanie lub rozwinąć umiejętności, aby rzucić wyzwanie rodzicom w sposób pełen szacunku (a czasem, bez praktyki, wyzwania mogą nie być w ogóle odczuwane jako pełne szacunku). Nie jest normalne uciekanie, krzywdzenie innych, niszczenie lub uszkadzanie mienia, opuszczanie zajęć szkolnych lub uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Otwarte dyskusje na temat wartości rodzinnych lub niezmiennych zasad pomogą wam znaleźć jasność co do zachowań, które mogą być kłopotliwe.

Czy istnieje różnica między diagnozą nastolatka a diagnozą osoby dorosłej?

Podczas gdy kryteria pozostają takie same, lekarz zdrowia psychicznego będzie szczególnie ostrożny w ocenie osób poniżej osiemnastego roku życia. Dzieci i nastolatki mogą wykazywać wyższy poziom niestabilności emocjonalnej i wrażliwości, co będzie brane pod uwagę przy ocenie i planowaniu leczenia.

Rodzina i BPD. Jak rodziny mogą pomóc?

Czytaj, czytaj i jeszcze trochę czytaj. Dobrze jest czerpać informacje z wiarygodnych źródeł. Istnieje wiele doskonałych książek oferujących wsparcie dla rodziców na wszystkich etapach diagnozy i leczenia. Dołącz do grupy wsparcia i sieci BPD dla Rodzin. Wspaniale jest słuchać i dzielić się wiedzą.

Konsekwencja i współpraca w wychowaniu są kluczem. Zajmuj się problemami w miarę ich pojawiania się, spokojnie i bezpośrednio. Przyjrzyj się wzorcom, które mogły pojawić się w rodzinie. Czy jedno z rodziców odracza decyzje drugiemu? Czy zdarzają się sytuacje, kiedy zmieniasz lub cofasz decyzje dotyczące dziecka? Czy w odpowiedzi na groźby ustępujesz lub zmieniasz proces decyzyjny? Czy czujesz się pozbawiony uprawnień rodzicielskich? Praca w rodzinie pomoże ci poczuć się wspieranym i wysłuchanym oraz stworzy podstawy do budowania lepszych relacji rodzinnych.

Poszukaj terapii rodzinnej lub poradnictwa dla par, aby wesprzeć siebie i swojego partnera. Rodzicielstwo pod wpływem stresu może pozostawić pęknięcia pojawiające się w związkach.