Jedz orzechy na zdrowie

Jedz orzechy na zdrowie

Oprócz walorów smakowych ich spożycie niesie ze sobą dużo zdrowotnych zalet. Już na początku lat 90. uczeni zaczęli zastanawiać się, co w orzechach powoduje, że ludzie systematycznie je spożywający praktycznie w ogóle nie chorują na serce oraz udary mózgu, mimo ze orzechy zawierają sporo tłuszczu.

Orzechy dobre na serce

Udowodniono, że przyczyn jest wiele. Orzechy bogate okazują się głównie bogate w jedno- a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole pochodzenia roślinnego. Zależnie od odmiany budują się w 40–60% z tkanki tłuszczowej. Obniżają one nasycenie cholesterolu LDL i triglicerydów w krwioobiegu, a powiększają zakres HDL, które broni bezpośrednio przed chorobami serca. Mówi się często, że odżywiają mózg – i jest to rzeczywiście prawda, bo kwasy nienasycone budują błony biologiczne, także neuronów, co pobudza przekaźnictwo nerwowe a także broni bezpośrednio przed ich uszkodzeniem. Obejmują zwłaszcza kwasy omega-6, ale obfitym bogactwem także kwasów omega-3 są np. orzechy włoskie. Stanowią one obfite źródło białka, posiadają go mniej więcej 15–20%, co okazuje się porównywalne do obecności białka w mięsie. W związku z tym koniecznie muszą się odnaleźć w diecie wegetariańskiej.

Skład orzechów

Orzechy są także bogatą kopalnią mikroelementów, zwłaszcza manganu, fosforu, magnezu, wapnia a także potasu. Mangan pełni szereg funkcji wewnątrz organizmu – jest odpowiedzialna za racjonalne działanie układu nerwowego, strukturę kości, ma wpływ na płodność a także zakres libido. Magnez oraz wapń odpowiadają za pobudliwość a także pracę mięśni, a wraz z fosforem okazują się najważniejsze w przeciwdziałaniu osteoporozie. Potas normuje ciśnienie krwi a także stabilizuje gospodarkę wodno-elektrolitów żołądka. Każde orzechy bogate okazują się w wit. z zespołu B, które m.in. odpowiadają za odpowiedni metabolizm, zmniejszają nasycenie glukozy w krwioobiegu, oraz wpływają na syntezę białek.

Jak jeść orzechy

Najdogodniej na surowo. Podgrzewanie, mielenie, zastosowanie ich jako mąki a także wielomiesięczne przechowywanie powodują, że cenne nienasycone kwasy tłuszczowe podlegają utlenieniu oraz pozwalają jednocześnie stać się szkodliwe na rzecz naszego zdrowia. Od czasu do czasu taka przegryzka nam nie zagrozi, mimo wszystko starajmy się wydobywać z orzechów wszelkie korzyści. Orzechy posiadają kwas fitynowy – substancję roślinną, która zmniejsza absorpcję z pokarmem żelaza, cynku, magnezu a także wapnia. W związku z tym swobodnie jeść orzechy w osobnym posiłku – jeżeli zamierzamy je dorzucić do innej potrawy, by zredukować ilość kwasu fitynowego, zaleca się orzechy moczyć całą noc lub minimum 4 godziny a nastepnie odlać z nich wodę.