Sportowa historia Chesapeake Energy Arena

Zastosowanie oleju kokosowego – gdzie i kiedy warto go używać?

Chesapeake Energy Arena ( dawniej Ford Center oraz Oklahoma City Arena ) jest to hala sportowa usytuowana w centrum miasta Oklahoma City.

W hali tej występują drużyny Oklahoma City Thunder ( NBA ) oraz Oklahoma City Blazers (CHL). Dawniej w tej hali swoje spotkania grała drużyna New Orleans Hornets po tym jak huragan Katrina zniszczył doszczętnie całe miasto a drużyna popularnych ”Szerszeni” w sezonie 05/06 nie miała gdzie rozgrywać swoich meczy.

Po tym jak huragan przeszedł przez miasto Jazzu zniszczona została hala, w której występowała drużyna Hornets przed rokiem 2005. NBA osiągnęła porozumienie z Oklahoma City aby tymczasowo drużyna z New Orleans rozgrywała mecze w Oklahoma City Arena. Hornets grali tam przez cały sezon 05/06 oraz przedłużyli kontrakt na sezon 06/07. W tamtym czasie zespół był znany jako New Orleans/ Oklahoma City Hornets.W tamtym czasie miasto Oklahoma City mocno pomagało tej organizacji.

Hala ta odgrywa również dużą rolę dla samego miasta, rozgrywane są tam różne koncerty rodzinne, społeczne , pokazy na lodzie, różne wydarzenia sportowe oraz społeczne.

Inwestor oraz milliarder z Oklahoma City, Clay Bennett wykupił Seattle Supersonics wraz z całą historią klubu. W umowie było zapisane, że miasto Seattle ma rok czasu aby wybudować lub wyremntować obecną halę w przeciwnym razie Bennett poszuka nowego miejsca na mapie USA gdzie może grać jego nowy team.

W dniu 2 lipca 2008 liga ogłosiła, że klub ze Seattle oraz jego historia i osiągnięcia zostaną przeniesione do Oklahoma City, gdzie będzie występował pod nazwą Thunder. W umowie widnieje jednak zapis, że logo, stroje a także barwy klubowe należą w dalszym ciągu do SuperSonics w razie gdyby do Seattle zawitał któryś z klubów NBA.

Późniejsza Chesapeake Energy Arena powstała w 2002 roku a budowa jej zajęła 3 lata. Jest ona własnością miasta leży w samym centrum miasta. Na początku hala ta spełniała podstawowe warunki co do tego aby mogły się tu rozgrywać mecze NBA lub NFL. Z powodów finansowych Oklahoma City Arena stała się prawie nie używana (Oklahoma City nie miała wtedy jeszcze swojej drużyny NBA). Udoskonalanie jej w tamtym momencie nie było więc za bardzo potrzebne. Plan rozbudowy hali powstał wtedy gdy drużyna Seattle SuperSonics w 2007 roku została przeniesiona do Oklahomy. Miasto te miało wybrać czy opłaca się rozbudowa hali. Mieszkańcy miasta w głosowaniu zdecydowali, że hala zostanie unowocześniona. Rada miasta przeznaczyła na obiekt 121 milionów dolarów.

Po przebudowie hala przybrała nazwę Ford Center. W 2008 roku komisarz ligi NBA, David Stern ogłosił oficjalnie, że hala nadaje się do użytku przez drużynę Oklahoma City Thunder. Między innymi  znajdują się tam resturacje, biura, salony gier i strefy dziecięce.

W dniu 22 lipca 2011 Oklahoma City Thunder i Chesapeake Energy Corporation dogadały się między sobą aby to nazwa hali sygnowana była imieniem korporacji – hala otrzymała nową nazwę – Chesapeake Energy Arena. Wstępny kontrakt pomiędzy Thunder a Chesapeake wynosił 3.0 mln dolarów za rok. W umowie zawarte było, że Chesapeake będzie miała swoje bannery w całej hali aby promować korporację.

W 2012r. do hali w Oklahomie zawitały pierwsze finały NBA, gdzie miejscowa Oklahoma City Thunder mierzyła się z Miami Heat.