Ryzyko związane z przekłuwaniem uszu kilkuletnim dzieciom

Ryzyko związane z przekłuwaniem uszu kilkuletnim dzieciom

Małe wystrojone dziewczynki których uszy zdobią kolczyki to powód do dumy szczególnie dla matek. Czy jednak przekłuwanie uszu kilkuletniemu dziecku, które nie może zdecydować o tym czy tego chce czy nie to dobry pomysł?- Biorąc pod uwagę to, że nie każda kobieta lubi nosić kolczyki a dziurki po przekłuciu zostają na zawsze – nie.
Dlaczego matki decydują się na przekłucie uszu swoim kilkuletnim córeczkom? Ponieważ małe dziecko w kolczykach ładnie wygląda, nie będzie pamiętać bólu jak będzie większa i będzie miała to za sobą. Takie argumenty najczęściej podają pozornie troskliwe mamy. Czy jednak świadoma potrzeb i praw dziecka matka zafunduje takie atrakcje swojemu dziecku?- raczej nie. Takie mamy robią to chyba tylko i wyłącznie dla siebie oraz dla możliwości pochwalenia się przed innymi jakie ma piękne dziecko. Pierwszą ważną kwestią w tym temacie jest to, że kilkuletniemu dziecku takie kolczyki nie sa do niczego potrzebne a przekłucie uszu wiąże się tylko i wyłącznie dla dziecka ze strachem i bólem. Jesteś jako matka jedną z najważniejszych osób w życiu swojego dziecka i darzy cię ono zaufaniem. Wyobraź sobie teraz, że osoba którą kochasz i której ufasz naraża cię na ból i strach który nie jest ci potrzebny. Nie jest to miła sytuacja i z pewnością należy takich zdarzeń unikać. Przekłuwanie uszu wiąże się z koniecznością dbania o świeżo przekłute miejsce oraz niedopuszczenia do wdania się zakażenia. Co robią małe dzieci? Między innymi bawią się na przykład w piaskownicy a później dotykają na przykład świeżo przekłutych uszu. Chyba nietrudno się domyślić, że jest to idealna okazja aby wdało się zakażenie czyli kolejne narażanie dziecka na niepotrzebny stres, strach i ból. Sam proces przekłuwania uszu jest nieprawidłowy w niektórych przypadkach. Rodzice zamiast iść z dzieckiem do profesjonalnego piercera udają się do kosmetyczki, która do zabiegu używa tak zwanego pistoletu. Urządzenie te działa na zasadzie rozrywania skóry tępym końcem a siła pistoletu dosłownie zgniata tkankę. Proces gojenia jest długi a okolica użycia pistoletu opuchnięta- naprawdę chcesz narażać dziecko na takie zabiegi? Ostatnia ważna kwestia to wybór dziecka. Tak jak masz prawo decydować za kilkuletnie dziecko w sprawach przynoszących pozytywny wpływ na jego rozwój i samopoczucie, tak wątpliwości podlega fakt przekłuwania dziecku uszu. Nie przynosi to nic dobrego a wręcz przeciwnie. Co jeśli twoje dziecko w przyszłości wcale nie będzie miało ochoty na kolczyki w uszach? Owszem można je wyjąć a ślady po przekłuciu niestety pozostają na zawsze co niektórym może przeszkadzać.
Przekłuwanie kilkuletniemu dziecku, które nie może świadomie wyrazić swojego zdania w tej sprawie nie jest dobrym pomysłem i na pewno nie przyniesie żadnych korzyści. Techniki stosowane przez kosmetyczki szkodzą uszom. Małe dzieci nie rozumieją, że trzeba dbać o przekłute miejsce, że nie można ciągać za kolczyk i się nim bawić przez co mogą sobie zrobić krzywdę. Na pytanie czy warto przekłuwać uszy kilkuletniemu dziecku odpowiedź wydaje się być wręcz oczywista.