Przekredytowanie – dlaczego zaciągamy coraz więcej pożyczek?

Przekredytowanie to nieformalna definicja zjawiska, w którym klienci banków znajdują się w sytuacji, gdy połowa ich zarobku to zobowiązania kredytowe, do których należą kwota pożyczki wraz z odsetkami.

Przekredytowanie to zjawisko, w którym jesteśmy posiadaczami kredytów, których łączna suma wynosi 50 procent wpływu w naszym budżecie domowym. Obecnie pożyczki są dostępne na wyciągnięcie ręki. Banki kuszą atrakcyjnymi ofertami i zachęcają do zaciągania coraz większej liczby zobowiązań. Z jednej strony jest to bardzo wygodna forma na zdobycie szybkiej gotówki. Z drugiej niebezpieczeństwo dla płynności finansowej.

Jak łatwo wpaść w spiralę długów?

Należy zaznaczyć, że do grupy przekredytowanych należą osoby, które zazwyczaj pożyczają niewielkie sumy pieniędzy. Z początku chcą podreperować swój budżet domowy. Osoby te zapominają jednak, że pieniądze z kredytów będą musieli oddać wraz z odsetkami. W tym momencie popełniają wielki błąd i zamiast spłacić długi, zaciągają kolejne, pokrywając nimi poprzednie zobowiązania. W krótkim czasie są posiadaczami kilku kredytów. Sytuacja ta doprowadza ich do momentu, w którym tracą płynność finansową i  mają  również problemy z opłatami budżetu domowego typu czynsz, media itd.

Przekredytowanie i jego skutki

Skutkiem tych działań jest wpadnięcie w tzw. spiralę długów. Pociąga ona za sobą inne konsekwencje takie jak utracenie zdolności kredytowej. Dochodzimy do momentu, w którym banki odmawiają nam udzielenia kolejnych pożyczek. Pomocne okazują się instytucje działające poza bankami, które są w stanie udzielić nam kolejnych zobowiązań. Należy jednak liczyć się z tym, że ich spłata będzie nas dużo kosztować i nie pomoże nam rozwiązać naszych problemów a będzie nakręcać spiralę długów w jakiej się znaleźliśmy.

Jak poradzić sobie ze skutkami przekredytowania?

Posiadając kilka zobowiązań, otrzymujemy wiele listów, telefonów i ponagleń w sprawie spłaty. W efekcie jesteśmy poddani ogromnemu stresowi i możemy popełnić kolejne błędy. Aby ich uniknąć powinniśmy udać się po pomoc do ekspertów działających w branży finansowej, która udzieli nam bezpłatnej pomocy. Fachowcy służą doświadczeniem, poradą i pomagają odzyskać płynność finansową. Z ich pomocą możemy refinansować dług, tzn. połączyć kredyty w jedno zobowiązanie i rozłożyć na dogodne dla nas raty. Innym rozwiązaniem jest ubieganie się o tzw. upadłość konsumencką, która polega na umorzeniu lub oddaleniu przez sąd zobowiązań należących do dłużnika.

Dodaj komentarz