Kredyt z opóźnieniami w BIK

Czym jest BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W tym rejestrze pojawimy się jeśli mamy bądź niedawno mieliśmy na swoim koncie kredyt, pożyczkę czy chwilówkę. Odnotowany zostanie tam fakt zaciągnięcia przez nas zobowiązania finansowego, a także informacja czy zostało ona przez nas spłacone. A zatem równoznaczne jest to z tym, że zobaczymy także czy aktualnie mamy jakieś zadłużenie i czy nie zalegamy ze spłatą. Co więcej będziemy mogli sprawdzić terminowość każdej poszczególnej raty.

Zanim bank zdecyduje się udzielić nam kredytu

Kiedy mówimy o kredycie w banku powinniśmy zacząć od tego, że banki skrzętnie weryfikują swoich potencjalnych klientów. Nie ma mowy, że otrzymamy kredyt bez wcześniejszego sprawdzenia naszej wypłacalności oraz wiarygodności. W tym celu sprawdzona zostaje nasza sytuacja finansowa czyli to czy i gdzie pracujemy, w oparciu o jaki rodzaj umowy oraz jaka jest wysokość naszych dochodów. Ponadto, bank będzie interesowało ile miesięcznie kosztuje nasz utrzymanie oraz ile wynoszą stałe wydatki. Sprawdzone zostaną także nasze zobowiązania w postaci aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek, a także ewentualna wysokość płaconych przez nas alimentów. Dopiero po odliczeniu wydatków od przychodów możemy bowiem ustalić czy pozostają nam jakieś środki, które możemy przeznaczyć np. na spłatę aktualnych zobowiązań.

Kolejnym krokiem weryfikacji w banku jest sprawdzenie naszej historii kredytowej w BIK. Dzięki temu możemy sprawdzić bowiem nie tylko zasobność portfela ale również wiarygodność potencjalnego klienta. Dopiero pozytywna weryfikacja pod kątem sytuacji finansowej oraz historii kredytowej daje nam szansę na kredyt w banku. Co jednak jeśli na naszym koncie widnieją opóźnienia?

Kredyt z opóźnieniami w BIK

Sam fakt odnotowania na naszym koncie opóźnienia w spłacie właściwie nic nie powoduje. Konsekwencje tego możemy jednak odczuć w momencie kiedy staramy się o kolejny kredyt. Wtedy opóźnienie w BIK z pewnością spowoduje problemy, a nawet może całkowicie przekreślić nasze szanse na kredyt w banku. Każda sytuacja jest jednak inna i wszystko zależy od tego jak wiele opóźnień mamy, czy może było to jednorazowe, a kredy dawno został spłacony czy może dalej mamy jakieś nieuregulowane zobowiązanie, którego termin wymagalności już dawno minął. Istotne jest także to o jaki kredyt się staramy, a raczej o jak wysoki. Jednak to co jest pewne, to fakt, że bank na pewno zwróci uwagę na opóźnienia w BIK, a największe szanse na pozytywną decyzję mamy tylko kiedy takich opóźnień nie mamy. Wszelkie negatywne wpisy działają na naszą niekorzyść, a niekiedy mogą być jednoznaczne z tym, że kredytu w banku nie otrzymamy.