Pożyczka bez BIK – czy to możliwe

Wszelkie instytucje pożyczkowe prześcigają się w coraz to nowych hasłach reklamowych. Telewizja, internet, radio oraz bilbordy zalewają nas informacjami, które mają przyciągnąć klientów. Niezmiennie wielką popularnością cieszą się jednak pożyczki bez BIK. Dlaczego?

Czym w ogóle jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Każdy kto ma bądź miał niedawno na swoim koncie jakieś zobowiązanie z pewnością będzie znajdował się w tym rejestrze. Jeszcze do niedawna odnotowywani byli tam jedynie kredytobiorcy, czyli osoby, które zaciągnęły kredyt w banku. Obecnie w BIK znajdują się nie tylko osoby, które zdecydowały się na kredyt ale także ci posiadający pożyczkę pozabankową, a nawet chwilówkę. Instytucja kredytująca nam środki widzi zatem czy aktualnie mamy jakieś zobowiązania bądź czy takowe mieliśmy w okresie pięciu lat wstecz. Z BIK dowiemy się także tego czy nasze zobowiązania spłacaliśmy terminowo. Sprawdzimy tam także to czy może aktualnie nie zalegamy z płatnościami oraz czy nie mamy przeterminowanych zobowiązań i rat do spłaty.

Kredyt a BIK

Kredyt bez weryfikacji w BIK nie istnieje. Dzieje się tak dlatego, że prawo bankowe nakłada na banki oraz SKOKi, obowiązek weryfikacji każdego potencjalnego kredytobiorcy w BIK. Co więcej, negatywna historia w BIK przekreśla jednoznacznie nasze szanse na kredyt bankowy. Przez to wiele osób, które obecnie pracuje i dobrze zarabia, jednakże kiedyś powinęła się im noga, nie otrzyma kredytu.

Pożyczka bez BIK – czy to możliwe

Po pożyczkę z kolei udamy się już nie do banku, a do instytucji pozabankowej. Jej działanie nie jest już regulowane przepisami prawa bankowego, a kodeksem cywilnym. Co za tym idzie, instytucje pozabankowe nie mają obowiązku weryfikacji swoich klientów w BIK. A zatem odpowiedź na pytanie czy pożyczka bez BIK bądź pożyczka bez zdolności kredytowej jest możliwa, co do zasady, będzie twierdząca.

Jednakże w praktyce wcale nie oznacza to, że wszelkie firmy pożyczkowe lekką ręką odchodzą od możliwości weryfikacji swoich klientów w BIK. W większości instytucji pozabankowych nasza historia kredytowa w BIK zostanie sprawdzona. To co jednak należy ponownie podkreślić, to fakt, że bank nie tylko musi zweryfikować kredytobiorcę w BIK ale również w przypadku negatywnej oceny odmówić udzielenia kredytu. W przypadku instytucji pozabankowej weryfikacja w BIK nie jest obowiązkowa, a zatem firma pożyczkowa nie musi uzależniać swojej decyzji od tego co znajduje się w tym rejestrze.

Dodaj komentarz