O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie?

O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie?

Kiedy nie umie się utrzymać dotychczasowego mieszkania lub domu, trzeba niestety pomyśleć o jego sprzedaży i zamianie na mniejsze lokum. Gdy trzeba się przenieść na mniejsze mieszkanie jest to mniejszy ból, niż kiedy trzeba się z domu jednorodzinnego przenieść na mieszkanie. Kiedy ktoś jest przyzwyczajony do przydomowego ogródka, trudno jest się mu przestawić do posiadania tylko balkonu, niestety przyzwyczajenia i tęsknota robią swoje. Sprzedając dom lub mieszkanie trzeba się wystrzegać oszustów.

Często zdarzają się sytuacje, kiedy przy umowie przedwstępnej zapłacono zaliczkę, zaś pozostałość kwoty pochodzić miała z wziętego na ten cel kredytu. Oszustwo polega na tym, iż pieniądze mają zostać przelane na konto bankowe po podpisaniu umowy sprzedaży. Po wizycie u notariusza sprzedający sprawdza swoje konto, a ono niestety nadal świeci pustkami. Najlepiej jest sprzedając nieruchomość umówić się z kupującym, iż przy notariuszu zostanie przekazana reszta należnej kwoty ze sprzedaży. Przykro jest o tym mówić, ale w dzisiejszych czasach można się natknąć na oszusta nawet o tym nie wiedząc. Ściągnięcie pieniędzy jest niby łatwe, ale tak naprawdę trzeba się nachodzić po sądach, stracić czasu i tak naprawdę nie można do końca być pewnym, iż cokolwiek da się wskórać. Kiedy już się bez problemów sprzeda nieruchomość, trzeba się dowiedzieć jakie podatki są do opłacenia.

Zawsze trzeba zapłacić podatek dochodowy, ale w niektórych przypadkach nie jest to konieczne. Ta sama sytuacja tyczy się VAT-u. Niekiedy jego zapłacenie jest konieczne, ale większość transakcji jest z tego zwolnionych. VAT muszą płacić osoby, które prowadzą lub prowadziły kiedykolwiek działalność gospodarczą. Sprzedaż przez nich majątku osobistego jest niestety opodatkowana i VAT-em i podatkiem dochodowym. Czasami daje się przepisy podatkowe obejść, ale lepiej nie próbować. Cena nieruchomości, którą się sprzedaje musi być adekwatna do jej wartości, ponieważ kupujący nie będzie chciał za nią przepłacać i pójdzie szukać dalej, czegoś tańszego.

Wygórowane ceny

Każdy student prędzej czy później natyka się na problem mieszkaniowy. O ile osoby, których rodzice zarabiają niewiele otrzymują ofertę mieszkania w niedrogim akademiku, tak osoby z rodzin, gdzie obydwoje rodzice pracują maja na to niewielkie szanse. W tym przypadku pojawia się problem ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania. Największą przeszkodą są jak zwykle ceny, które właściciele ustalają biorą pod uwagę zarobki polityków. By znaleźć mieszkanie, w którym może zamieszkać przeciętny student, trzeba naprawdę długo szukać. Najczęściej kończy się na tym, że w mieszkaniu dwupokojowym mieszka od pięciu do sześciu osób, co zakrawa na śmieszność w czasach rozwiniętej cywilizacji. Studenci zmuszani są do dzielenia kosztów wynajmu na jak największą ilość osób, by kogokolwiek było stać na mieszkanie w miastach akademickich.

Doskonałym przykładem jest Wrocław, gdzie student by móc opłacić mieszkanie musi pracować na pełen etat, ponieważ mieszkanie kosztuje połowę pensji jednego z rodziców. Gdy dołoży się do tego koszty wyżywienia oraz samej nauki, okazuje się, że studiowanie jest niezwykle drogie. Niestety właściciele mieszkań ignorują to i ciągle podwyższają ceny wynajmu niezależnie od warunków. Zdarza się, że mieszkania w stanie bardziej nadającym się do rozbiórki niż do zamieszkania, wynajmowane są studentom za horrendalne ceny, ponieważ tak czy siak młodzi ludzie nie maja innego wyjścia. Jeszcze przez długi czas studentów będzie dotykało takie traktowanie, ponieważ niewielu właścicieli odprowadza podatek od wynajmu, a państwo nie posiada środków by odpowiednie służby zajmowały się kontrolowaniem mieszkań wynajmowanych. Oczywiście wynajmujący może sam zgłosić fakt nieopłacenia podatków do odpowiednich służb, jednak jest to jednoznaczne niestety z utratą mieszkania, ponieważ w ramach zemsty właściciel może nas wyrzucić z mieszkania, szczególnie gdy nie posiada się spisanej umowy najmu (co jest najczęstszym trikiem). By się tego ustrzec warto przed wprowadzeniem się spisać odpowiednią umowę.