Najczęściej powtarzane mity o cellulicie

Najczęściej powtarzane mity o cellulicie

Cellulit to zmora większości kobiet. Dotyczy on nie tylko osób z nadprogramowymi kilogramami, ale również regularnie chodzących na siłownię i prowadzących zdrowy tryb życia. Bruzdy na skórze przypominające pomarańczową skórkę są czymś, co potrafi obniżyć naszą samoocenę, zwłaszcza gdy oglądamy idealne zdjęcia modelek w magazynach lub na Instagramie. O cellulicie oraz sposobach na walkę z nim możemy czytać i rozmawiać godzinami. Jednak niektóre powszechnie panujące informacje o nim są nieprawdziwe. Oto niektóre z nich.

Cellulit to nadmiar tłuszczu

Tak naprawdę cellulit związany jest ze strukturą skóry. Pomiędzy mięśniami a skórą znajduje się ochronna warstwa tłuszczu, niezależnie od wagi. Mięśnie i skórę łączą tkanki, które też niejako utrzymują pod osłoną tłuszcz. Tak, aby powierzchnia skóry była gładka. Jednak na skutek pewnych czynników, takich jak wiek, stres lub wahania wagi osłabiają te tkanki, komórki tłuszczowe zaczynają wydostawać się pod powierzchnię skóry, tworząc cellulit.

Szczupłe kobiety nie mają cellulitu

Problem cellulitu może dotyczyć każdej kobiety, bez względu na to ile waży. Do powstawania cellulitu przyczyniają się natomiast wahania wagi, a także procesy starzenia się czy uszkodzenia spowodowane szkodliwymi promieniami słonecznymi. Nadwaga może spowodować, że cellulit jest po prostu bardziej widoczny.

Aby pozbyć się cellulitu należy schudnąć

Ponieważ cellulit jest związany przede wszystkim z uszkodzeniami tkanki łącznej, sama utrata masy ciała jest niewystarczająca w walce z nim. Aby skutecznie zminimalizować widoczność cellulitu konieczne są ćwiczenia ud i pośladków, takie jak przysiady, które wzmacniają mięśnie i napinają je.

Cellulit to wyłącznie wina genów

Co prawda geny mają znaczenie w przypadku występowania cellulitu, jednak są one tylko jednym z czynników. Stres, hormony, wahania wagi, nieodpowiednia dieta czy brak aktywności fizycznej – wszystkie te czynniki wraz z genetyką są odpowiedzialne za powstawanie i rozwój cellulitu.

Kosmetyki antycellulitowe zwalczają cellulit

Ponieważ przyczyna cellulitu znajduje się pod skórą, nie można zwalczyć jej za pomocą środków stosowanych na jej powierzchnię. Kosmetyki antycellulitowe w większości zawierają kofeinę, która tymczasowo napina skórę, powodując że cellulit jest mniej widoczny. Wymagają one jednak długotrwałego stosowania aby osiągnąć efekt.

Mężczyźni nie mają cellulitu

Chociaż jest to bardzo rzadkie zjawisko, mężczyźni też mogą mieć cellulit. Wiąże się to z faktem, że tkanka łączna kobiet jest słabsza niż u mężczyzn i ma większe problemy z utrzymaniem tłuszczu.

Istnieje stuprocentowy sposób na pozbycie się cellulitu

Rozwój profesjonalnych zabiegów kosmetycznych oraz medycyny estetycznej sprawił, że obecnie istnieją sposoby na znaczne poprawienie wyglądu skóry, na której pojawił się cellulit. Sprawiają one, że pomarańczowa skórka jest niemal niewidoczna. Jednak najbardziej kosztowne i inwazyjne zabiegi nie zlikwidują cellulitu w 100%. Niektóre z nich, takie jak liposukcja, mogą spowodować nierównomierny rozkład tłuszczu co sprawia, że cellulit jest jeszcze bardziej widoczny.

Opalenizna redukuje cellulit

Panuje przekonanie, że opalanie pomaga w walce z cellulitem. O ile jednak sama opalenizna może w pewien sposób zamaskować widoczność cellulitu, zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne (zwłaszcza bez użycia kremu z filtrem) może nawet przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Promienie UV powodują uszkodzenie skóry, rozbijając sieć kolagenu i elastyny, dzięki czemu cellulit jest bardziej widoczny.