Białko w diecie – znaczenie, niedobór, nadmiar, produkty wysokobiałkowe

Białko w diecie – znaczenie, niedobór, nadmiar, produkty wysokobiałkowe

Znaczenie białka w organizmie

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych. Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za odbudowę zużytych tkanek i ich regenerację. To dzięki niemu odrastają nam włosy, odbudowuje się złuszczony naskórek, dzięki niemu rośniemy i nabieramy tkanki mięśniowej. Dodatkowo, jest podstawowym składnikiem krwi, limfy i mleka kobiecego. Co bardzo istotne, ma szczególne znaczenie dla naszej odporności, pełni rolę nośnika witamin i składników mineralnych.

Niedobór i nadmiar białka w diecie

Bez białka nie byłoby możliwe gojenie się ran czy regeneracja tkanek. Niedobór tego składnika może powodować kwasiorkor. Jest to niedożywienie białkowe, które charakteryzuje się zahamowaniem wzrostu i dojrzewania. Często towarzyszy mu apatia i paradoksalnie brak łaknienia. Niedobór tego składnika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Nadmiar białka w diecie jest również niekorzystny z uwagi na azot. Białko, które nie zostanie wykorzystane do celów budulcowych może zostać spalone, daje wtedy energię jednak nadmiar azotu będzie obciążał nerki i wątrobę.

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie organizmu na białko zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszą z nich jest wiek. Do tego, stan fizjologiczny organizmu oraz nasza aktywność. Osoba ćwicząca siłowo potrzebuje więcej białka niż osoba prowadząca mało aktywny tryb życia lub nawet biegacz. Wedle badań energia pochodząca z białek powinna stanowić od 10 do 20 % naszego zapotrzebowania energetycznego. Zapotrzebowanie zwiększa o się nawet o 1,5 do 2 razy dla dzieci i kobiet w ciąży.

Źródła białek

Głównym źródłem składnika odżywczego jakim jest białko są produkty zwierzęce, jest to około 60%, resztę stanowią produkty pochodzenia roślinnego. Co ciekawe organizm ludzki najlepiej wykorzystuje białko pochodzące z jaja kurzego, a niemowlęta laktoalbuminę pochodzącą z mleka kobiecego. Białka można podzielić na takie o dużej wartości biologicznej i na takie o małej wartości biologicznej. Te pierwsze to: białko jaja kurzego, białko mleka kobiecego, białko mleka, serów, białko pochodzące ze zwierząt rzeźnych, drobiu oraz ryb. Zaś te o małej wartości biologicznej to: białka roślinne, zbóż, warzyw oraz ziemniaków.
Do produktów wysokobiałkowych zaliczamy: sery, twarogi, drób, mięso, ryby, ciecierzycę, czerwoną fasolę, odżywki białkowe, jajka.