Kurtka żeglarska – jaką wybrać?

Kurtka żeglarska – jaką wybrać?

Warunki panujące pod żaglami są niekiedy bardzo trudne i wymagające. Odzież którą wtedy użytkujemy jest eksploatowana znacznie bardziej niż w warunkach normalnych. Musi być zatem naprawdę dobrze przygotowana. Dla żeglarza jedną z najważniejszych części garderoby jest bez wątpienia kurtka.

Kurtka żeglarska chroni nas przed deszczem, wiatrem, mrozem, ale również przed słoną wodą. Dodatkowo na żaglach zawsze mamy pełne ręce roboty – każda osoba z załogi odpowiedzialna jest za inne czynności, dlatego, kiedy zbliżają się niekorzystne warunki atmosferyczne, każdy musi stanąć na wysokości zadania. Odzież nie może nikomu wtedy przeszkadzać, musi być po prostu komfortowa i bardzo, bardzo wygodna.

Jaka powinna być kurtka żeglarska? Cóż, przede wszystkim powinna być komfortowa. Co więcej, powinna być również wodoodporna. Wodoodporność musi być jednak na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie mniej ważny jest wygląd kurtki – przecież każdy żeglarz się dobrze prezentować! Nie zapominajmy również o materiale, z którego jest wykonana p powinien być dla nas przyjemny. Ważny jest oczywiście również krój. Kurtka żeglarska powinna być dobrze skrojona, koniecznie powinna posiadać wysoki kołnierz, którym można zabezpieczyć szyję i kark przed wodą oraz silnym wiatrem. Kołnierz ten powinien posiadać regulację, tak aby można było idealnie go dopasować. Nie zapominajmy również o kapturze – powinien znajdować się przy dobrej czapce żeglarskiej. Ważnym elementem są również kieszenie. Powinny być zarówno wewnętrzne, na ważne, ale niewielkie przedmioty, które musimy mieć przy sobie, oraz zewnętrzne, które przydają się, kiedy chcemy ogrzać nasze dłonie.

Nawet jeżeli kurtka żeglarska jest dobrze skrojona, koniecznie należy szukać takiej, która ma zapięcia dodatkowe w pasie. Dzięki nim możemy zatrzymać kurtkę na odpowiedniej wysokości w trakcie bardzo złej aury pogodowej. Oczywiście kurtka to tylko jeden z elementów odzieży żeglarskiej, jednak jest to element bardzo ważny, można by nawet rzec, ze kluczowy. Pomimo nawet czasem wysokiej ceny, zawsze warto wybierać najlepsze modele, gdyż pogoda pod żaglami lubi bywać zmienną…