Gdzie zapisywać pomysły, żeby nie uciekły na zawsze?

Gdzie zapisywać pomysły, żeby nie uciekły na zawsze?

Być może wiele razy słyszałeś o pomysłach wartych miliony? A może i Ty chciałbyś sam wpaść na taki pomysł i go zrealizować? Jest na to sprytny i skuteczny sposób…

Co jest najważniejszym elementem procesu „wpadania” na pomysł? Może to, co napiszę wyda Ci się banalne, ale… najważniejsze jest, żeby tego pomysłu… nie zgubić. W tym wpisie poznasz narzędzia ułatwiające zapisywanie pomysłów. Ale zacznijmy od początku.

Uwolnij swój umysł

Żeby wpaść na świetny pomysł przede wszystkim musisz wprowadzić swój umysł w stan myślenia kreatywnego. Jak to zrobić? Najważniejszym krokiem jest uwolnienie swojego umysłu. Nie możesz myśleć o tym, co masz jeszcze do zrobienia danego dnia, martwić się tym czego zapomniałeś, skupiać się na problemach itp. Tylko „pusta głowa” pozwala na włączenie kreatywności.

Ludzki umysł jest tak skonstruowany, że nie potrafi myśleć jednocześnie o więcej niż jednej rzeczy. Nie wierzysz? Spróbuj myśleć jednocześnie np. o tym co masz do zrobienia na dziś i o tym, gdzie chcesz pojechać na najbliższy urlop.

Musisz odnaleźć takie momenty, gdy potrafisz się wyłączyć od codziennego zgiełku i natłoku myśli. To jest właśnie ten moment, gdzie możesz wpaść właśnie na ten pomysł. Być może jest to czas, gdy spacerujesz po lesie, może gdy na działce wpatrujesz się w ognisko, może gdy spotykasz się z kimś, kto napędza Twoją kreatywność, może jest to wtedy, gdy jedziesz samochodem albo wtedy gdy słuchasz ulubionej muzyki. Nieważne kiedy, ale ważne, żebyś wiedział, że to właśnie wtedy jest Twój czas.

Ja najczęściej wpadam na najlepsze pomysły w trakcie samotnych spacerów lub w trakcie jazdy samochodem, gdzie nikt i nic mi nie przeszkadza. Na świetny pomysł możesz wpaść wszędzie, więc musisz być na to przygotowany i mieć do dyspozycji odpowiednie narzędzia ułatwiające zapisywanie pomysłów.

Narzędzia ułatwiające zapisywanie pomysłów

Najważniejsza zasada o jakiej musisz pamiętać to:

Zapisuj zanim zapomnisz

OK, to jest oczywiste, ale kiedy, jak i gdzie?

Kiedy? Zapisuj swoje pomysły od razu jak wpadniesz na pomysł. Nie ulegaj pokusie, że zapiszesz to „za chwilę”, tylko zrobisz coś, ponieważ jest duża szansa, że zapomnisz to zrobić albo że Twój pomysł nie będzie opisany tak dokładnie jak wtedy, gdy jest jeszcze świeży i gorący.

Jak? Zapisuj swoje pomysły jak najdokładniej. Sam wiele razy ulegałem pokusie zapisywania pomysłów skrótami, hasłami, a później okazywało się, że nie pamiętam dokładnie „co autor miał na myśli”.

Gdzie? Tam, gdzie będzie to najbardziej skuteczne. Jakie narzędzia ułatwiające zapisywanie pomysłów będą najlepsze dla Ciebie? Mogą to być m.in.:

Karteczki papieru

Nie polecam tego narzędzia. Kartki mogą zginąć, zniszczyć się i przede wszystkim możesz o nich zapomnieć. Ta technologia po prostu się nie sprawdza.

Dyktafon

Nie jest to moja ulubiona metoda, ponieważ jest ona według mnie przejściowa, ponieważ i tak musisz odsłuchać nagrania i gdzieś te pomysły zapisać. Dyktafon świetnie nadaje się natomiast do „zapisywania” pomysłów w trakcie jazdy samochodem. Jeśli nie masz dyktafonu to prawdopodobnie Twój telefon ma taką możliwość. Warto znaleźć lub zainstalować sobie taką aplikację i umieścić skrót do niej w łatwo dostępnym miejscu.

SMS

Możesz wysłać do siebie wiadomość SMS. Ja nie polecam tej metody, ponieważ bardzo łatwo przypadkowo oznaczyć ją jako przeczytaną i o niej zapomnieć, a to nie jest cechą dobrego narzędzia do zapisywania pomysłów.

E-mail

Możesz też wysłać sobie e-mail z opisem Twojego pomysłu. Dzięki temu na pewno o nim nie zapomnisz i będziesz mógł np. po powrocie do domu czy biura zapisać pomysł w odpowiednim miejscu.

Urządzenia elektroniczne

Takim urządzeniem może być Twój telefon lub inne specjalistyczne urządzenie. Wada? Musisz mieć je zawsze przy sobie. Ponieważ większość osób, w tym ja, nie rozstaje się z telefonem może to być przykład narzędzia ułatwiającego zapisywanie pomysłów najlepszego dla Ciebie.

Notatniki kieszonkowe typu Moleskine

Miniaturowych rozmiarów notatniki kieszonkowe typu Moleskine mogą być również świetnym rozwiązaniem. Wada, podobnie, jak w przypadku urządzeń elektronicznych, musisz je mieć zawsze przy sobie.

Podsumowanie

Wymieniłem Ci przykładowe narzędzia ułatwiające zapisywanie pomysłów Każde z nich ma swoje zalety i wady. Nieważne, z którego narzędzia wolisz korzystać, ale zacznij od zaraz. Jeśli jedno nie będzie dla Ciebie wystarczające możesz korzystać z dwóch np. telefon plus dyktafon, gdy jedziesz samochodem. Staraj się jednak, aby nie było ich więcej, ponieważ trudno wówczas nad tym zapanować i możesz się łatwo pogubić.

Ja osobiście korzystam z telefonu, który pełni też rolę dyktafonu, a gdy jestem przy komputerze synchronizuje się z nim i dzięki temu wszystko mam w jednym miejscu. Już wkrótce napiszę o narzędziu, nad którym pracujemy, które pozwoli jeszcze bardziej usprawnić zapisywanie pomysłów. A Ty jak zapisujesz swoje pomysły?