Fundusze otwarte i zamknięte – co wybrać?

Fundusze otwarte i zamknięte – co wybrać?

Mamy obecnie do wyboru naprawdę dużo różnych funduszy. Ta różnorodność sprawia, że tak naprawdę trudno jest się na coś konkretnego zdecydować.

Kiedy człowiek nie wie tak naprawdę czego potrzebuje, powinien korzystać z pomocy doradcy finansowego, który podpowie mu, co w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Mamy fundusze zrównoważone, które jak sama nazwa wskazuje dają określony, aczkolwiek zrównoważony wzrost. Ryzyko jest w ich przypadku niewielkie natomiast efekty dość dobre, co sprawia, że takie fundusze stają się naprawdę efektywne.

 

Otwarte i zamknięte fundusze

Mamy też inne formy, zamknięte i otwarte fundusze, czyli takie do których może przystąpić każdy i takie, które same wybierają swoich akcjonariuszy. Każdy z nich czymś się różni. To osoba zarządzająca funduszem decyduje tak naprawdę, jaki on będzie i w co będzie inwestował. Inwestor przystępując do funduszu nie może w nim nic zmienić, a jedynie może się zgodzić lub nie na uczestnictwo. Fundusz inwestycyjny otwarty jest łatwiejszy, bowiem do jego przystąpienia nie trzeba spełniać tak wielu określonych wymogów. Niemniej jednak w kwestii prestiżu trochę gorzej się prezentuje i też nie zawsze pozwala nam na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów. Natomiast wersja zamknięta jest w tym przypadku jakoby lepsza, bowiem dzięki niej dołączamy do naprawdę elitarnego grona inwestorów, którzy jak wiadomo radzą sobie dobrze w różnych sytuacjach.

Fundusze stabilnego wzrostu

Fundusze stabilnego wzrostu natomiast dają nam określone efekty. Te efekty zależą przede wszystkim od tego, jak długo dany fundusz jest na rynku i jakie ma notowania. W celu zasięgnięcia dokładniejszych informacji należy się skontaktować bezpośrednio z osobą, która danym funduszem zarządza lub poczytać o nim w materiałach promocyjnych. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Kiedy nadal nie jesteśmy pewni, co do tego, czy dany fundusz się sprawdzi, należy popytać doradców finansowych i przeprowadzić odpowiednią symulację, dzięki której uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wtedy zyskamy także pewność co do tego, czy dany wybór będzie najlepszym z możliwych.