Kremacja czy tradycyjny pochówek

Kremacja czy tradycyjny pochówek

Spopielenie zwłok to obecnie coraz częściej wybierany sposób bez względu na wiarę pochodzenie czy poglądy. Warto tutaj zaznaczyć, że pogrzeb w obrządku katolickim może być również poprzedzony kremacją- wiele zakładów potrzeb pogrzebowych zapewnia pomoc w tym zakresie oraz świadczy usługi związane z kremacją. jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega kremacja Ile kosztuje I co musisz przygotować, przeczytaj poniższy artykuł na temat kremacji.

Zakład pogrzebowy (https://www.epitafium.krakow.pl/) pomaga w kompletowaniu dokumentów oraz przygotowuje ciało do kremacji

Ceremonia przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnego pochówku z trumną. Ciało zmarłego zostaje spopielone i zostaje umieszczone w urnie. W świetle prawa i według obrządku katolickiego kremacja jest zupełnie dozwolona. Aby mogło do niej dojść, konieczne będzie dostarczenie niezbędnych dokumentów takich jak:
– zgoda na kremację wydana przez członków rodziny lub osobę która zajmuje się pogrzebem
– zgoda z Sanepidu, jeżeli kremacja ma dotyczyć szczątków ekshumowanych
– odpis skrócony aktu zgonu

Przed kremacją ciało zostaje odpowiednio przygotowane. Zmarły zostaje ubrany w ubranie, które wybrali dla niego najbliżsi a także jest możliwość, aby ciało zostało owinięte w specjalny całun. Pamiętaj także, że wszystkie tkaniny i dodatki muszą ulegać całkowitemu spopieleniu, dlatego niewskazane jest ubieranie zmarłego w odzież z elementami plastikowymi. Także jeśli chodzi o wybór trumny konieczne będzie kupno trumny wykonanej z naturalnych materiałów, takich jak:
– drewno sosnowe
– wiklina
– tektura

Wiele osób ma błędne przekonanie co do procesu kremacji. Musisz wiedzieć, że ogień nie ma styczności z ciałem a spalanie odbywa się pod wpływem działania bardzo gorącego powietrza, osiągającego temperaturę do 1200 stopni Celsjusza. Cały proces trwa około 3 godzin natomiast samo spopielenie to około 1 godzina. Po spopieleniu prochy są studzone i wkładane do urny. Rodzina może uczestniczyć w procesie kremacji obserwując w krematorium kremację bliskiego ze specjalnie wydzielonego pomieszczenia za szybą. Natomiast nie ma takiej konieczności i jeżeli nie wyrażamy zgody na uczestnictwo w kremacji, wówczas zakład pogrzebowy zajmie się wszystkim, a my jedynie będziemy uczestniczyć w pożegnaniu zmarłego oraz pochówku.
Ile kosztuje kremacja?
Kremacja jest znacznie tańsza niż tradycyjny pochówek. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką trumnę wybraliśmy, czy zmarły będzie owinięty całunem, czy też ubrany w odzież. Zasiłek pogrzebowy pozwala pokryć w całości koszty kremacji.