Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny

Na rynku działa wiele firm. Szanse na przetrwanie mają przede wszystkim te, które nie boją się nowych inwestycji oraz są nastawione na rozwój. To, że nasze przedsiębiorstwo prężnie zaczęło, nie jest równoznaczne z tym, że bez odpowiednich działań pozostanie na szczycie. Inwestycje co do zasady są jednak kosztowne. Zakup nieruchomości, nowoczesnych maszyn i urządzeń, nowych samochodów itd. wymaga dużych nakładów. Jednak aby wznieść firmę na kolejny poziom jest konieczne.

Środki na inwestycje

Ze względu na wysokie koszty inwestycji wiele firm staje przed dylematem, skąd pozyskać środki. Nawet jeśli stać nas na dany zakup, musielibyśmy przeznaczyć na to wszystkie pieniądze jakimi dysponujemy. Jest to dość ryzykowne. Najczęściej zainwestowane środki zaczynają się zwracać dopiero po jakimś czasie. Inwestując wszystkie oszczędności narażamy tym samym firmę na kłopoty z płynnością finansową. Aby temu zapobiec banki mają w swojej ofercie taki produkt jak kredyt inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje, celem tego kredytu są inwestycje.

Wiele osób twierdzi, że aby zarobić trzeba najpierw wydać. W wielu przypadkach to stwierdzenie okazuje się prawdziwe. Im więcej chcemy zarobić, tym więcej musimy zainwestować. Szczególnie w przypadku dużych przedsięwzięć będziemy potrzebować sporo gotówki na start.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny jest dla nas szansą na rozwój. Przeznaczony jest przede wszystkim dla firm, które mają minimum roczny staż. Oczywiście każdy bank ma swoje kryteria i ten okres może się różnić. Wniosek o kredyt inwestycyjny musi zawierać sprawozdanie finansowe firmy. W ten sposób bank sprawdza czy stać nas na spłatę kredytu. Potrzebny będzie także dobry biznesplan. Kredyt inwestycyjny ma na celu sfinansowanie przedsięwzięcia. Bank wykłada zatem środki na naszą inwestycję. Zanim to zrobi chce więc ocenić czy włożone pieniądze będziemy w stanie odzyskać. Co więcej, zweryfikuje czy przedsięwzięcie ma szansę zarobić. Jeśli bank stwierdzi, że nasza inwestycja nie tylko nie zwróci ale tym bardziej nie zarobi nie udzieli nam kredytu inwestycyjnego.

W zależności od banku kredyt inwestycyjny można wziąć na okres od kilku miesięcy nawet do 20 lat. Bank przychylniej kieruje się także ku tym wnioskom, gdzie potencjalny kredytobiorca ma również wkład własny. To także może zadecydować o korzystniejszych warunkach kredytowania, które ustalane są indywidualne w oparciu o wysokość wkładu własnego, okres działania firmy na rynku, o ile zarabia przedsiębiorstwo czy rodzaj zabezpieczenia.

Dodaj komentarz