Kredyt hipoteczny – co jest brane pod uwagę

Kredyt hipoteczny

Zastanawiasz się, co jest brane pod uwagę w trakcie rozpatrywania wniosków o uzyskanie kredytu hipotecznego? Jak się dobrze domyślasz, jest to minimum kilka kryteriów… Nie wolno tego faktu pod żadnym pozorem bagatelizować. Jakie wymagania trzeba zatem spełnić, aby własny dom, mieszkanie itp. mogły być rzeczywiście kupione?

Kredyt hipoteczny – co jest brane pod uwagę

Należy podkreślić, że między innymi ważnym aspektem jest wiek ewentualnego kredytobiorcy. Trzeba podkreślić, że rzecz jasna należy mieć minimum 18 lat, aby starać się o kredyt hipoteczny. Górna granica – dobrze widziana przez banki – to 35-lat. Dlaczego? Osoby, które są w tym przedziale wiekowym mają największe szanse na otrzymanie pożyczki. Wszystko dlatego, że nawet kredyt hipoteczny na 30 lat będzie mieścił się w granicach wieku emerytalnego. To oznacza, że tacy ludzie przynajmniej w teorii powinni przez ten okres generować dochody. Oczywiście, im mniejszy wiek – ale większy niż 18 lat – tym generalnie lepiej. Wszystko dlatego, że dzięki temu można uzyskać dłuższy okres kredytowania i jednocześnie niższe raty. Ludzie, którzy są już w podeszłym wieku na pewno nie otrzymają kredytu na przykład na 30 lat. Jedyną alternatywą jest znacznie krótszy okres kredytowania. Kłopot jednak jest taki, że w takiej sytuacji może okazać się, że raty – biorąc pod uwagę zdolność kredytową – będą po prostu zbyt duże, a wniosek także zostanie odrzucony.

Na co jeszcze bank zwraca uwagę

Trzeba również wziąć pod uwagę osiągane dochody. Ludzie, którzy relatywnie sporo zarabiają i mało wydają mają największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Ważna jest też forma zatrudnienia. Zdecydowanie największe szanse na uzyskanie pożyczki mają ludzie, którzy wykonują zadania na podstawie umowy o pracę. Nie da się ukryć, że mniejsze szanse przysługują osobom, które są zatrudnione na bazie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Dlaczego? Takie formy po prostu są mniej stabilne w aspekcie comiesięcznych dochodów. Warto o tym pamiętać. Trzeba wziąć pod uwagę, że banki patrzą jednak nie tylko na osiągane dochody, ale również na wydatki. Kluczowe informacje to między innymi liczba osób w gospodarstwie domowym, obecne kredyty, inne zobowiązania itp. Im więcej wydatków, tym zdolność kredytowa już po prostu mniejsza. Nie da się ukryć, że ważnym aspektem jest także historia dotycząca spłacania poprzednich zobowiązań. Jeśli dana osoba miała kiedyś kredyt, ale systematycznie go spłacała, to nie musi się niczym martwić. Powody do zmartwienia mają zaś ludzie, którzy nie mogą pochwalić się zbyt dobrą historią kredytową. Co jeszcze? Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną trzeba również wykazać się wkładem własnym.

Wpis sponsorowany dla https://habzafinanse.com.pl/

Dodaj komentarz