Jak zostać kosmetyczką? – Wykształcenie i umiejętności

Jak zostać kosmetyczką? – Wykształcenie i umiejętności

Branża urodowa ma się w obecnych czasach bardzo dobrze. Panie coraz bardziej świadome swojej kobiecości są gotowe na liczne inwestycje związane ze swoim wyglądem. Od modnych ubrań po profesjonalne zabiegi kosmetyczne. No właśnie, biorąc pod uwagę zwiększony popyt na tego typu usługi, warto zastanowić się nad swoją przyszłością zawodową. Okazuje się, że zakładając swój salon piękności można liczyć na niezliczoną ilość klientek. Zanim jednak to się stanie trzeba zadać sobie ważne pytanie, a mianowicie – jak zostać kosmetyczką?

CZYM ZAJMUJE SIĘ KOSMETYCZKA?

Kosmetyczka oferuje przede wszystkim usługi z zakresu wizażu oraz pielęgnacji różnych partii ciała. Oprócz umiejętności, oczekuje się od nich dużej wiedzy, a co za tym idzie – profesjonalnej porady. Kosmetyczka musi umieć rozpoznawać typy skóry i dostosować do nich odpowiednie produkty i formy zabiegu. Każda klienta musi być traktowana w sposób indywidualny. Oprócz tego powinna dbać o higienę stanowiska i urządzeń, z których korzysta.

JAK ZOSTAĆ KOSMETYCZKĄ?

Wykształcenie – zawód ten można wykonywać jako absolwent szkoły zawodowej, technikum bądź szkoły policealnej o kierunku kosmetycznym. Nauka trwa zazwyczaj od 2 do 4 lat i kończy się egzaminem zawodowym, który decyduje o dalszej ścieżce kariery. Jako, że zawód kosmetyczki jest zawodem stricte rzemieślniczym, zdobyć potrzebne kwalifikacje również można zdając pozytywnie egzamin czeladniczy, a następnie mistrzowski. Ponadto na rynku istnieje wiele płatnych kursów, które bezpośrednio przygotowują jak zostać kosmetyczką.  Obejmują one zakres wiedzy praktycznej i teoretycznej. Zazwyczaj czas ich trwania jest znacznie krótszy niż kilkuletnia nauka w szkole. Studia kosmetologiczne również upoważnią do świadczenia usług kosmetycznych, ponadto poszerzają horyzonty, ponieważ dzięki nim można bezpośrednio uczestniczyć w tworzeniu własnych kosmetyków.

Umiejętności manualne i pasja – odpowiednie kwalifikacje są niezbędne do tego, jak zostać kosmetyczką. Niestety, często sucha wiedza nie wystarczy, ponieważ do tego zawodu
potrzebna jest przede wszystkim pasja, zaangażowanie i zmysł artystyczny. Dobra kosmetyczka powinna umieć wykonywać swoje usługi w sposób estetyczny i schludny. Ponadto ważne jest, aby nie traktowała swojego zawodu tylko i wyłącznie jako sposób na zarobek. Klientki czują, gdy ktoś niechętnie je obsługuje, natomiast bardzo cenią uśmiech na twarzy i pozytywne nastawienie. Dlatego zanim zadamy sobie pytanie – jak zostać kosmetyczką?, najpierw powinno paść pytanie – czy ja w ogóle chcę nią zostać?

Ilość zadowolonych klientów sprawia, że przybywa do salonu wielu nowych. To tak naprawdę oni weryfikują nasze predyspozycje, ponieważ najpowszechniejszym sposobem pozyskiwania klienta w tej branży jest poczta pantoflowa. Wiele kosmetyczek poszerza swoje kwalifikacje, decydując się na naukę oraz kursy już podczas pracy w salonie kosmetycznym. Jest to niewątpliwie bardzo duża zaleta, ponieważ są one na bieżąco ze zmieniającymi się trendami, nowymi wymaganiami oraz uczą się coraz to nowszych rzeczy.

Dodaj komentarz