Jak wygląda szkolenie na pilota śmigłowca?

Wśród wielu szkoleń lotniczych, do jakich można dziś sobie w odpowiednich szkołach wyrobić licencję, jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez kursantów, jest sterowanie śmigłowcem. Z racji na stosunkowo łatwe od osiągnięcia wymagania, kurs ten cieszy się dużym uznaniem i wiele osób właśnie od niego rozpoczyna swoją karierę w pilotażu. Jak wygląda takie szkolenie?

Wymagania i przebieg kursu na pilota śmigłowca

Pierwszym etapem w szkoleniu na śmigłowce jest przygotowanie właściwego orzeczenia lotniczo-lekarskiego, tzw. klasy 1 lub 2. W zasadzie jest ono wymagane dopiero przed pierwszym, samodzielnym lotem, ale biorąc pod uwagę fakt, że bez niego latać w ogóle nie będzie można, to warto wyrobić je sobie wcześniej, żeby w ogóle był sens opłacania szkolenia i przystępowania do jego części teoretycznej. Zasadniczo, każdy kurs pilotażu składa się właśnie z części teoretycznej i praktycznej, a szczegółową rozpiskę tych etapów można znaleźć np. na stronie ośrodka https://osl.azl.pl/project/kurs-pplh-szkolenie-smiglowiec/ który takie kursy prowadzi. Zaliczenie obu etapów i następnie zdanie egzaminu przed komisją państwową daje kursantowi pełne uprawnienia do wykonywania obowiązków dowódcy śmigłowca, ale uwaga: przy lotach nieodpłatnych.

Pierwsza licencja na pilota śmigłowca, określana skrótem PPL (H) jest obowiązkową i nie można jej przeskoczyć, przechodząc od razu do etapu lotów, za które można będzie jako pilot pobierać pieniądze. Uprawnienia pozwalają dodatkowo na loty z ograniczeniem do tych, wykonywanych w ciągu dnia, a na przeloty nocne wymagane jest wyrobienie osobnych uprawnień.

Teoria kursu to szereg zajęć obejmujących naukę prawa lotniczego, łączności, procedur operacyjnych, planowania lotu, meteorologii oraz ogólnej wiedzy o śmigłowcu i nawigacji. Praktyka, to zajęcia z instruktorem na najpopularniejszych śmigłowcach tłokowych, jak np. Robinson R-44. W czasie tego etapu kursanci uczą się konkretnych manewrów, zwisów, lotów po kręgu, startu, lądowania itd. Co ważne, również tutaj odbywają się przeloty na duże lotniska komunikacyjne. Na szkolenie śmigłowcowe może zapisać się każda osoba, która ukończyła przynajmniej 16 lat.

Inne popularne kursy lotnicze

Poza kursem na pilota śmigłowca, popularnością cieszą się też inne szkolenia np. na pilota szybowca, ale i pilota “tradycyjnego” samolotu. Każdorazowo, w przypadku gdy chciałoby się na swoimi dowodzeniu daną maszyną zarabiać, czyli odpłatnie wozić pasażerów, należy wyrobić do tego osobne uprawnienia. Kursy prowadzone są w profesjonalnych ośrodkach lotniczych na terenie całej Polski, jak np. w https://osl.azl.pl/osl-kursy/ i ich zadaniem jest przygotowanie kandydatów do egzaminu przed PKE. Samo ukończenie szkolenia nie daje jeszcze uprawnień do latania, te nabywa się wyłącznie po zaliczeniu egzaminu państwowego. Warto pamiętać, że ścieżka nauki pilota jest bardzo rozbudowana, a wyrobienie konkretnych uprawnień na wyższe poziomy, wymaga nierzadko posiadania również tych, które je poprzedzają.

Dodaj komentarz