Jak radzić sobie z podrażnieniem po goleniu?

Jak radzić sobie z podrażnieniem po goleniu?

Podrażnienia po goleniu… czy ich w ogóle da się uniknąć? Dla posiadaczy wrażliwej skóry codzienny rytuał golenia może okazać prawdziwym piekłem.

I rzeczywiście – skóra nie tylko piecze, ale także swędzi. Staje się zaczerwieniona, szorstka, nierzadko pokrywa ją trudna do wyleczenia wysypka. Skąd biorą się te nieprzyjemne dolegliwości? W jaki sposób zapobiegać podrażnieniom i jak radzić sobie z ich nieestetycznym wyglądem? Podpowiadamy: oto 7 zasad prawidłowego golenia, dla każdego mężczyzny!

Maszynka konta golarka elektryczna

Nieważne, na jaką metodę depilacji się zdecydujesz – ważne, by używany przez Ciebie sprzęt był czysty, ostry i prawidłowo konserwowany. Stępione ostrza maszynki jednorazowej mogą nie tylko powodować mikrourazy skóry, ale także (w przypadku ich zanieczyszczenia) stać się przyczyną zakażeń gronkowcami i bakteriami gram-ujemnymi, prowadzących do rozwoju ropiejącego zapalenia mieszków włosowych.

Najważniejszy jest poślizg

Sucha, a nawet lekko wilgotna skóra nie stanowi dostatecznie gładkiej powierzchni do działania maszynki. Konieczne jest zastosowanie zmiękczającej zarost pianki, kremu lub żelu. Panowie ze skłonnością do podrażnień powinni zdecydować się wyłącznie na kosmetyki hipoalergiczne, bez dodatków substancji zapachowych i silnie działających alergennych konserwantów. Zanim nałożysz kosmetyk, weź gorący prysznic i zmiękcz zarost przy pomocy strumienia wody. Zmiękczona i odświeżona skóra będzie lepiej znosić drażniące działanie kosmetyku, a samo golenie okaże się szybsze i łatwiejsze.

Na włos i z góry na dół!

Pamiętaj. Zarostu na twarzy nigdy nie goli się pod włos! Naprężaj skórę i przesuwaj maszynkę po względnie prostej powierzchni. Nie spiesz się! Rób to powoli i z uwagą. Rozprostuj palcami każdą fałdkę skóry, aby uniknąć krwawiących zacięć i pomniejszych uszkodzeń naskórka.

Cera trądzikowa wymaga szczególnej uwagi

Zwłaszcza, gdy ropne zmiany pojawiają się na policzkach, gdzie zarost jest najtwardszy. Pamiętaj, by nie dociskać golarki zbyt mocno, a każdą przypadkowo uszkodzoną krostkę natychmiast zdezynfekować. Cera trądzikowa to przede wszystkim cera wrażliwa, dlatego zrezygnuj z mocno działających pianek i toników alkoholowych. W każdej aptece, za niewielką cenę, możesz dostać dezynfekujące płyny i spraye do przemywania ran. Skutecznie zwalczą bakterie i zapobiegną rozwojowi wysypek oraz zakażeń.

Po goleniu

Zmyj resztki kosmetyku i włosów w ciepłej wodzie, masując skórę twarzy kolistymi ruchami. Nie używaj mydła, bowiem zawarte w nim cząsteczki często powodują uczucie wysuszenia i ściągnięcia. Zamiast po białą kostkę sięgnij po delikatny preparat myjący (Physiogel, Cetaphil), który pomoże odbudować naruszoną barierę lipidową naskórka. Po wszystkim delikatnie osusz skórę czystym i suchym ręcznikiem, dociskając go delikatnie do twarzy.

Balsamy, kremy i woda kolońska

Pachnąca woda kolońska to wciąż nienajlepsze rozwiązanie dla skóry wrażliwej, podrażnionej dodatkowo działaniem ostrzy maszynki. Nie nadają się także wszelkie płyny na bazie alkoholu oraz większość kosmetyków dostępnych w drogerii. Czasami piekąca wysypka nie jest spowodowana samym goleniem, a właśnie alergią kontaktową na zawarte w rozmaitych preparatach związki aminowe. Spróbuj zaaplikować na skórę hipoalergiczny, bezzapachowy krem, najlepiej wzbogacony wodą termalną i cynkiem (np. Cicalfate, Cicaplast). Jeżeli i to rozwiązanie okaże się nieskuteczne, koniecznie wybierz się do dermatologa!

Czerwona skóra i swędząca wysypka

Gdy przykre objawy podrażnienia nie ustąpią do kolejnego poranka, daj swojej skórze odpocząć. Przesuwając ostrze maszynki po obszarach objętych wypryskami i rumieniem tylko pogłębisz swój problem i doprowadzisz do powstania licznych ran. W dzisiejszych czasach nawet bujny zarost jest synonimem elegancji i dlatego nie powinieneś przejmować się zaledwie kilkudniowym odrostem. W ciągu dnia możesz spryskiwać cerę wodą termalną, by nadać jej zdrowy i rześki wygląd. Przedłużające się problemy powinny jednak zmusić Cię do wizyty u specjalisty, w celu dokładnego rozpoznania podłoża Twojego problemu.