Tłuszcz – ważny element codziennej diety

Tłuszcz – ważny element codziennej diety

Znaczna część naszego mózgu zbudowana jest w większości z tłuszczu, także tego, który dostarczamy wraz z spożywieniem. Zepsuty tłuszcz dostarczany z przetworzonej i niezdrowej żywności będzie skutkował tym, że taki sam będzie wykorzystywany do budowy rusztowań naszego ciała. W przypadku układu nerwowego, mózg poza tkanką tłuszczową jest organem zawierającym najwięcej ilości tego składnika składając się prawie w 3/4 z tłuszczu. Z punktu widzenia różnic w budowie tłuszczy można je podzielić na pewne rodzaje i jedną z nich są tłuszcze nazywane rybnymi dlatego, że w dużym stopniu znajdują się w tłustych rybach (makrela atlantyka, śledź, węgorz, łosoś dziki, sardynka). Około 30% tłuszczy budujących mózg to właśnie wspomniane tłuszcze rybne, zwane też kwasami omega-3. Wykazują wiele właściwości, a te wobec układu krwionośnego są często wykorzystywane dla promocji ich spożycia w mediach społeczenościowych. Jak się okazuje, są także dobre dla układu nerwowego.

Problem polega na tym, że ludzie spożywają zbyt małą ilość kwasów omega-3 w diecie co prowadzi do szerego problemów zdrowotnych gdyż niedobór tego składnika odbija się na każdej pojedynczej komórce budującej nasz organizm. Tłuszcze budują błony komórkowe, bariery oddzielające je od innych komórek i środowiska zewnętrznego. Zbyt mała ich ilość zmniejsza ich udział procentowy w błonie, a ta staje się twardsza, mniej płynna. Jej funkcjonowanie jest zaburzone. W mózgu problemy również dotyczą jego funkcjonowania i w efekcie dochodzi do rozwoju takich chorób jak depresje, alzheimer, demencja, spadku poziomu ilorazu inteligencji, problemów z koncentracją, nauką, samopoczuciem czy kontrolowaniem emocji.

Tym krótkim wstępem chciałem wyjaśnić co odpowiada za wyleczenie 2 osób z ciężkim urazem mózgu których życie stało pod kreską zapytania. Kwasy n-3 odpowiadają za regenerację komórek nerwowych, wygaszają procesy zapalene mózgu oraz utrzymują cały układ nerwowy zdrowiu. Wszystkie to odpowiada za świetne terapeutyczne właściwości tłuszczu rybiego w leczeniu obrażeń mózgu.

Na portalu Youtube znajduje się filmik, na którym chłopak po wypadku otrzymywał 20g tłuszczy rybich dziennie poprzez rurkę do odżywiania. Leżał 9 tygodni w szpitalu bez większej poprawy, po 2 dniach stosowania terapii z użyciem kwasów n-3 można było z nim normalnie rozmawiać .