Dlaczego warto dzielić się zadaniami?

Dlaczego warto dzielić się zadaniami?

Kiedy starasz się mieć pełne, wydajne i efektywne życie, łatwo jest wpaść w pułapkę próbując zrobić wszystko samodzielnie. Bez względu na to, czy dotyczy to mikro-zarządzania w pracy, czy robienia każdej małej rzeczy w domu, może to początkowo wydawać się, sposobem aby rzeczy zostały zrobione prawidłowo.
Wkrótce, oczywiście, czujesz się wyczerpany. Spędzasz dużo czasu na zadania o niskim poziomie, jesteś przepracowany, i nie masz nawet szansy prowadzenia działalności, która naprawdę Ciebie pasjonuje.
Jeśli jesteś kimś, którego mantrą jest „jeśli chcesz wykonać pracę dobrze, zrób to sam”, istnieją dwa zasadnicze sposoby, aby zmniejszyć ciężar: trzeba wyeliminować i przekazać.

Wyeliminować

Pierwszy, najprostszy, sposób, aby pozbyć się rzeczy, którymi wypełnione jest Twoje życie jest proces wyeliminowania. Jeśli zaczynasz pracę nad listą rzeczy do zrobienia przed śniadaniem i jeszcze mnóstwo do zrobienia przed snem, starasz się pakować zbyt wiele naraz.

Oto kilka pytań, które warto sobie zadać, rozważając, co jest do wyeliminowania. Zadaj poniższe pytania w kolejności dla każdego zadania, które masz w swoim życiu. Jeśli odpowiesz na któreś „nie”, zatrzymaj się i zastanów się, czy można je wyeliminować.

Czy chcę to zrobić? Jeśli nie, dlaczego to robię? Czy dlatego, że czuję się w obowiązku? Czy mogę usunąć lub przynajmniej zmniejszyć swoje zaangażowanie?
Czy to musi być zrobione? Jeśli nie, to dlaczego mam go na mojej liście rzeczy do zrobienia? Czy to dlatego, że ktoś powiedział mi, że powinienem to zrobić? (np. rodzic, szef, społeczeństwo w ogóle)
Czy nauczę się czegokolwiek robiąc to? Jeśli kiedyś się z tego uczyłem, a teraz już nie, to jest czas, aby przejść dalej?
Czy poczuję się źle, jeśli sobie odpuszczę?

Wielu z nas nie potrafi ludziom odmawiać. Jeśli jesteś proszony o zrobienie czegoś, czego nie chcesz zrobić, albo nie masz czasu, aby zrobić to dobrze, naucz się mówić „przepraszam, nie mogę zrozbić tego w tej chwili.” Jeśli jesteś naciskany, po prostu powtórz to samo dodając, że „nie będę się zajmował czymś, gdy wiem, że nie mam czasu, aby zrobić to dobrze.”

A wracając do eliminowania.
Jeśli naprawdę nie możesz wymyśleć, co można wyeliminować, zadaj sobie pytanie „co najgorsze może się zdarzyć, jeśli tego nie zrobię?”

Delegować

Niektóre zadania muszą być wykonywane, jednak są nudne i męczące. Być może masz dość zmywania naczyń, wypełniania PIT-u. Bez względu na to czy to zadanie osobiste czy służbowe, szukaj sposobów, aby powierzyć ich wykonanie innym:

  możesz przekazać prostsze zadania w pracy do wykonania przez młodszych kolegów (zainwestuj trochę czasu aby ich nauczyć, jak zrobić zadanie dobrze – nie możesz zrzucić zadania na nich i spodziewać się, że sami wpadną jak to zrobić).
Naucz dzieci, jak wykonywać podstawowe prace. Możesz rozważyć w zamian parę złotych dodatkowego kieszonkowego.
Zwróć się do księgowego, aby dbał o Twoje podatki (dobry księgowy pozwoli zaoszczędzić więcej niż jego / jej opłaty).

Jeżeli zarządzasz grupą wolontariuszy (np. w otoczeniu kościoła lub społeczności), jest to kolejna okazja do przekazania – szczególnie, że jest prawdopodobne, że Grupa będzie składać się z ludzi, z wieloma, bardzo różnymi umiejętnościami . Zrób listę osób, dowiedz się, jaką mają wiedzę i w czym są naprawdę dobrzy. Na przykład, może się okazać, że ktoś, kto pracował przy organizacji imprez, wspomoże Ciebie przy organizacji corocznej gali, podczas gdy polonista może być idealną osobą do pisania biuletynu .

Czy masz jakieś wskazówki, jak skutecznie wyeliminować lub delegować zadania? Czy jesteś kimś, kto musi „zrobić wszystko”, czy jesteś realistą i wiesz ile możesz zrobić sam?