Dlaczego faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla małych firm?

Bardzo wiele firm, zarówno małych, jak i dużych, decyduje się na odraczanie płatności klientom, czyli udzielanie kredytu kupieckiego. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie nowych klientów i utrzymanie obecnych, bowiem nie każdy kontrahent jest w stanie zapłacić za towary od razu w momencie ich odbioru.

Odraczanie płatności, zwłaszcza, jeśli robimy to często, niesie za sobą jednak spory problem. Z uwagi na fakt, że towar już został wydany, a na płatność musimy jeszcze długo poczekać, firma może utracić płynność finansową. Jest to szczególnie kłopotliwe dla małych przedsiębiorstw. Jest jednak sposób, który pozwala na wyeliminowanie tego problemu, a mianowicie faktoring.

Na czym polega faktoring?

Faktoring polega na sprzedaniu wierzytelności innej firmie, zamiast oczekiwania na opłacenie jej przez klienta. Dzięki temu środki mogą trafić do nas bardzo szybko, a nie po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu dniach.

W ten sposób możemy uzyskać, w zależności od zasad panujących w danej firmie, od 80% do nawet 100% wartości faktury. Deklarowany termin wypłaty środków mieści się w większości firm faktoringowych w zakresie od kilku minut do 24 godzin.

Podczas wyboru oferty faktoringu, warto zwracać uwagę na takie parametry, jak właśnie maksymalną finansowaną wartość faktur, a także czas wypłaty środków. Duże znaczenie może mieć również wysokość udostępnionego limitu. Jeśli zależy nam na czasie, warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek i rankingów, które ułatwiają porównanie ofert poszczególnych firm.

Dlaczego faktoring jest korzystny dla małych firm?

Ten sposób finansowania jest wykorzystywany również przez średnie i duże firmy, natomiast faktoring dla małych firm jest szczególnie korzystny. Takie firmy często nie mają wystarczających oszczędności, aby mogły bez problemu przeczekać okres między przekazaniem towaru a opłaceniem faktury przez klienta.

“Zamrożenie” wierzytelności nie tylko może utrudnić bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale także uniemożliwia jego rozwój. Jednocześnie małe firmy często nie mogą zrezygnować z odraczania faktur, ponieważ straciłyby w ten sposób cennych kontrahentów.

Faktoring nie tylko pozwala im bardzo szybko wejść w posiadanie należnych środków, ale też sprawia, że firma nie musi sama pilnować dopełnienia przez klienta obowiązku zapłaty, ponieważ zajmie się tym faktor. Jest to szczególnie istotne, jeśli dopiero zaczynamy współpracę z jakimś klientem i obawiamy się, że mogą pojawić się problemy z płatnością.

Firmy faktoringowe z reguły nie stawiają wysokich wymagań swoim faktorantom, na przykład z zakresie ich obrotów czy stażu, co sprawia, że jest to forma finansowania szczególnie przyjazna niewielkim i początkującym przedsiębiorstwom.

Dodaj komentarz