Aquascaping – jak zacząć kreowanie wodnego świata?

Aquascaping – jak zacząć kreowanie wodnego świata?

Akwarystyka w ostatnich latach przeżywa bujny rozwój ze względu m.in. na ilość dostępnej literatury, chęć badania świata oraz doświadczenia wielu akwarystów. Książki pisane przez Takashi Amano (ur. 18 lipca 1954 w Niigata, w Japonii, zm. 4 sierpnia 2015) zapoczątkowały nowy styl w akwarystyce. Dzięki inspiracji przyrodą Amano został ogłoszony prekursorem aquascaping‚u. Wiedza z dziedziny fotografii dodatkowo ułatwiła mu kreowanie zasad tworzenia podwodnego świata.

Aquascaping to w zasadzie sztuka tworzenia ciekawego podwodnego krajobrazu. Do osiągnięcia tego efektu stosuje się żywe rośliny wodne oraz elementy sztucznej natury takie jak korzenie i kamienie. Chociaż głównym celem Aquascaping’u jest kreowanie podwodnego krajobrazu należy również wziąć pod uwagę wymagania roślin jakie zostaną wykorzystane do aranżacji zbiornika – mowa tu o odpowiednim oświetleniu, podłożu, filtracji, utrzymaniu odpowiedniej ilości emisji dwutlenku węgla (wystarczającej do fotosyntezy), oraz nawożenia. Wielu z nas akwarystów przestało bezmyślnie wsadzać wszystko do akwarium co fajnie wygląda lub co jest dostępne w pierwszym sklepie akwarystycznym – wraki okrętów, nurkowie napowietrzający oraz wiele innych ozdób przestało się cieszyć powodzeniem. Aquascaping stał się cenioną gałęzią sztuki akwarystycznej. Glony oczywiście pojawiają się w każdym zbiorniku, lecz należy starać się ograniczyć ich ilość do minimum. Tak tak wiem – łatwo się mówi

Przed rozpoczęciem kreowania aranżacji aquascape polecam zapoznać się z podstawowymi regułami obowiązującymi w malarstwie czy fotografii – perspektywa, zasada „złotego środka” i wiele innych.

Często błędnie rozumiane są cele akwarium naturalnego – nie chodzi tu o odwzorowanie biotopu (przeniesienie miejsca jakie istnieje pod wodą w jakimś regionie łącznie z organizmami tam żyjącymi), a o wykreowanie podwodnego pejzażu widzianego w naturze, ale nie pod powierzchnią wody tylko nad nią. Zbiorniki Nature Aquarium mogą przypominać górskie zbocza lub inne pejzaże. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Zaczynając uprawiać Aquascaping często dobrym rozwiązaniem jest naśladowanie prac np. Takashi Amano lub innych aquascaperów nagrodzonych na konkursach akwarystycznych. Dzięki temu nauczymy się prawidłowo dobierać rośliny, skały, prawidłowo układać aranżację (nawet podświadomie). Podstawowym celem jest stworzenie relaksującego, miłego i interesującego obrazu akwarium dla widza. Gdzieś kiegyś wyczytałem że „jeśli patrząc na akwarium nie chce nam się spać oznacza to, że jest jeszcze sporo do poprawienia” :).

Sztuki Aquascaping’u prościej będzie się Wam nauczyć gdy będziecie posiadać kilka zbiorników. Pomogą również dosyć częste zmiany w aranżacji, wykorzystanie innych gatunków roślin lub przesadzanie istniejących w inne miejsca.