Ścieżka rowerowa nad Wisłą – wyprawa, na którą warto postawić

Ścieżka rowerowa nad Wisłą – wyprawa, na którą warto postawić

Każdy, kto traktuje poważnie jazdę na rowerze, szuka różnych rozwiązań, dzięki którym miło i zdrowo można spędzić wolny czas. Z pewnością jedną z takich opcji może być przejazd po Wiślanej Trasie Rowerowej, czyli szlaku dla jednośladów poprowadzonego wzdłuż Wisły. Pomimo wieloletnich starań trasa ta nigdy nie została zbudowana w całości, ale można obecnie przejechać ją, korzystając w dużej mierze z gotowych już odcinków. W niektórych miejscach wyprawę trzeba będzie poprowadzić na własną rękę, ale jest to wyzwanie, z którym chętnie zmierzy się wielu miłośników oraz miłośniczek dwóch kółek. Warto przyjrzeć się jej z bliska i zastanowić się, czy Wiślana Trasa Rowerowa nie czeka właśnie na nas.

Jeśli więc lubimy różnego rodzaju trasy rowerowe, to warto się zastanowić, czy w naszych przyszłych planach podróżniczych nie ująć Wiślanej Trasy Rowerowej. Pomysł, by stworzyć Wiślaną Trasę Rowerową powstał pod koniec XX wieku, ale do dziś ten szlak rowerowy nie powstał do końca. Dotychczas zrealizowano odcinki tej trasy na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego oraz śląskiego. Ścieżka rowerowa nad Wisłą na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego nie istnieje. Tak więc środkowy jej odcinek trzeba pokonywać na własną rękę. Docelowo Wiślaną Trasą Rowerową można by przejechać około tysiąca dwustu kilometrów. W przypadku wariantów ze zwiedzaniem różnych atrakcji można by jechać tym szlakiem rowerowym prawie tysiąc pięćset kilometrów. Jest to więc wyzwanie zarówno dla wytrawnych podróżników i podróżniczek, jak i dla osób, które chcą przebyć tylko pewien odcinek WTR.

Wiślana Trasa Rowerowa – marzenie w trakcie realizacji

Droga rowerowa wiodąca wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki to możliwość obcowania z przyrodą oraz historią podczas całej podróży. Warto by było więc poznać tę ścieżkę rowerową jak najszybciej. Oczywiście wcześniej trzeba wszystko dokładnie zaplanować, bo ścieżki rowerowe mogą czasem wieść, np. drogami szutrowymi, czy też mieć strome podjazdy. Z pewnością wiele przydatnych szczegółów znajdziemy na stronie internetowej: www.velomapa.pl. Jeśli w przyszłości ta ścieżka po obu stronach Wisły zostanie w pełni ukończona, to z pewnością nasz kraj zyska kolejną atrakcję turystyczną na miarę europejską. Z pewnością przydadzą się tam liczniejsze miejsca obsługi rowerzystów czy też szersza baza noclegowa, ale już teraz można skorzystać z jej dobrodziejstw – wystarczy tylko tego chcieć.