Każdy właściciel firmy musi dbać o to, by była ona przyjaznym miejscem pracy dla jego pracowników. Pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy, może być zaproponowanie atrakcyjnych i konkurencyjnych zarobków oraz premii, za dobre wyniki w pracy. Pieniądze, choć są istotne, nie są jednak najważniejsze, a nawet najlepiej płatne stanowisko nie będzie grą wartą świeczki, jeśli pracownik ten nie zazna dobrej atmosfery w firmie. Będąc przedsiębiorcą, warto, więc zadbać o relacje ze swoimi podopiecznymi, by czuli się oni docenieni i zadbani, a co za tym idzie zaoferować im liczne benefity pracownicze.
Przykłady benefitów pracowniczych
Najczęściej spotykanymi udogodnieniami, zwłaszcza widocznymi często w ofertach pracy są m.in. karty Multisport, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czy owocowe czwartki. Są to popularne benefity, stosowane przez tysiące firm, warto, więc znaleźć, takie rozwiązania, które wyróżnią się na tle konkurencji i zwabią kandydata do pracy w firmie. Najważniejsze, by wszystkie opcje były dobrze przemyślane i dostosowane do osób, jakie zatrudniane będą w przedsiębiorstwie. Przykładem są wcześniej wspomniane pakiety sportowe, które spodobać się mogą młodym, aktywnym ludziom, ale niekoniecznie osobom starszym, wśród których odsetek trenujących na siłowni jest mniejszy. Propozycją, która coraz częściej pojawia się na rynku pracy, są elastyczne godziny. Oznacza to, najczęściej, że zatrudniona osoba nie ma określonych, sztywnych godzin pracy, a może przybyć do firmy np. w godzinach od 8 do 10. Ciekawym pomysłem jest również zaproponowanie częściowej pracy zdalnej, czyli wdrożenia modelu hybrydowego, np. 4-dniowej pracy w biurze, 1-dniowej w trybie home-office. Pozostałe benefity to np. organizacja konkursów i gier pracowniczych, czy wyjazdów integracyjnych, dofinansowanie do kursów językowych, czy uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach i eventach.
Dlaczego warto dbać o pracowników?
Jak wiadomo, firmę tworzą ludzie, czyli pracownicy. Jeśli ich miejsce pracy będzie przyjazne, będą z chęcią do niego przychodzić. Nastawienie jest tu kluczowe, gdyż zadowolona osoba jest o wiele wydajniejsza, niż pracownik znudzony lub zmęczony swoją pracą. Benefity i nagrody są wynagrodzeniem za ciężką pracę i trudy włożone w rozwój firmy, sprawiają, że każdy czuje się doceniony, co wpływa dobrze nie tylko na samopoczucie, ale również ambicje. Pracodawca, który dba o swoich podopiecznych, będzie miał również większe szanse, że zatrzyma ich w firmie na dłużej i będą wobec niego zawsze lojalni.