Czy zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?

Czy zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?

Prowadzenie własnej firmy powoduje powstanie szeregu biurokratycznych obowiązków po stronie pracodawcy. Należą do nich w szczególności obowiązek opłacania podatków (przede wszystkim chodzi o podatek dochodowy i VAT, a w niektórych przypadkach także akcyzę) oraz rozliczania składek na ubezpieczenia z ZUS i NFZ. Dodatkowe obowiązki spoczywają na firmie, gdy zatrudnia ona pracowników.

Są to z pewnością czynności wymagające znajomości bieżącego stanu prawnego i skrupulatności. Stąd też można wynająć w tym celu zewnętrzne biuro rachunkowe, które weźmie na siebie ciężar ich wykonywania, pozostawiając przedsiębiorcy czas na rozwój firmy.

Usługi księgowe polecane są szczególnie osobom nie mającym doświadczenia w branży rachunkowości i finansów. Błąd w dokumentacji może bowiem grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi związanymi z karnymi odsetkami i mandatami. W skrajnych przypadkach może nam grozić odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności lub bardzo wysoką grzywną.

Obecnie właściwie w każdym mieście, a nawet większych wsiach gminnych, działają zewnętrzne firmy oferujące księgowość. Kraków, Warszawa czy inne metropolie są nawet siedzibami duży korporacji księgowych, które świadczą szereg dodatkowych usług.

Dodatkową zaletą, jaką ma doświadczone biuro rachunkowe jest praktyczna wiedza dotycząca branży. Firmy świadczące usługi księgowe często wiedzą jak należy interpretować w praktyce rozmaite przepisy, i jak zapatruje się na taką interpretację lokalny urząd skarbowy. Pamiętajmy bowiem, że każdy urząd skarbowy może w Polsce zająć odrębne stanowisko w danej sprawie. Stąd też tak ważna jest znajomość dotychczasowej praktyki. Często biuro rachunkowe połączone jest zresztą z kancelarią podatkową, w której działa wykwalifikowany doradca, posiadający uprawnienia do reprezentowania strony przed sądami administracyjnymi oraz urzędami.

Podsumowując, przy obecnym stanie biurokratyzacji biuro rachunkowe jest jedyną rozsądną opcja dla przedsiębiorcy małego i średniego, nie posiadającego własnych, etatowych księgowych.

Dodaj komentarz