Cztery proste porady, dzięki którym zadbasz o domowe finanse!

Cztery proste porady, dzięki którym zadbasz o domowe finanse!

Niezależnie od tego, na jakim poziomie znajdują się twoje zarobki, musisz dbać o budżet domowy i dokładnie kontrolować swoją sytuację finansową. Oto cztery proste porady, które pomogą ci lepiej zarządzać domowe finanse i zaoszczędzić co miesiąc dodatkowe pieniądze!

Prowadź ewidencję wydatków i dochodów

Dużą część każdego domowego budżetu stanowią wydatki na stałe koszty życia, w tym opłaty za mieszkanie czy media oraz za zakupy spożywcze. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile dokładnie wydajemy co miesiąc, w czym nie pomaga nagminne wyrzucanie paragonów fiskalnych do kosza. Dlatego zadbaj o to, by zbierać paragony z zakupów i stwórz arkusz kalkulacyjny, w którym zapiszesz wszystkie wydatki, ale też dochody. Po kilku miesiącach sumiennego prowadzenia ewidencji lepiej poznasz swój domowy budżet i będziesz mógł zacząć szukać w nim oszczędności.

Tnij koszty, ale nie przesadzaj!

Wszyscy specjaliści od domowych finansów jednogłośnie zaznaczają, że cięcie stałych kosztów to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale znacznie mniej efektywny od poszukiwania nowych źródeł dochodu. Dlatego nie spędzaj za dużo czasu na analizie swoich miesięcznych wydatków i poszukiwaniu lepszych ofert. Sprawdź, czy w okolicy działa np. tańszy dostawca internetu czy telewizji i postaraj się wynegocjować z nim atrakcyjną stawkę, ale pamiętaj, żeby nie przesadzać. Pięć złotych comiesięcznych oszczędności na mediach to zawsze coś, ale kwota ta nie uratuje cię w skali roku czy nawet dekady!

Poszukaj nowych źródeł dochodu

Jeżeli masz problemy ze spięciem domowego budżetu i potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, to rozważ znalezienie nowych źródeł dochodu. Jeśli jest to możliwe, weź płatne nadgodziny w swojej etatowej pracy. Dobrym pomysłem będzie także przejrzenie ogłoszeń o pracę dorywczą oraz szukanie pojedynczych zleceń, które możesz wykonać w czasie wolnym. Szczególnie dobrze płatne jest praca dodatkowa w weekendy – pomoże ci ona podreperować budżet i zarobić niezłe pieniądze.

Ogranicz wydatki na zachcianki

Na sam koniec chcielibyśmy zachęcić cię do ograniczenia wydatków na niepotrzebne zachcianki. Poprzez to słowo nie mamy na myśli rozrywki, bo ta jest bardzo ważna i niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako zachcianki rozumiemy te wydatki, które są impulsywne i zbędne dla twojego życia, np. waluta premium w grach komputerowych. Nie ma lepszego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy od skrupulatnej kontroli wydatków. Zanim sięgniesz po kartę płatniczą, zastanów się dwa razy, czy na pewno potrzebujesz to, co chcesz kupić!

Dodaj komentarz