Konto dla spółki zoo – czy jest obowiązkowe?

Swego czasu spółki były kojarzone głównie z ogromnymi korporacjami, ale aktualnie na ich zakładanie (przede wszystkim na zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) decyduje się także wielu mniejszych przedsiębiorców, często takich, którzy wcześniej prowadzili zwykłą jednoosobową działalność gospodarczą. Jak łatwo się domyślić, między tymi dwoma formami działalności występują spore różnice, nie tylko w kwestiach podatkowych, ale także w zakresie wielu innych formalności.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma obowiązku zakładania specjalnego konta firmowego – właściciel może korzystać po prostu ze swojego konta osobistego i to z niego wykonywać płatności do ZUS, US czy kontrahentów. Jednak jak jest w przypadku spółek? Czy konto dla spółki jest obowiązkowe, czy też nie trzeba go zakładać? Odpowiadamy!

Konto dla spółki zoo to złożona sprawa, ale zazwyczaj będzie ono niezbędne

Nie istnieje zapis prawny, który zmuszałby wszystkie spółki od razu po otwarciu do założenia specjalnego konta bankowego. W praktyce jednak może się okazać, że konto dla spółki zoo (czy też innego typu spółki) szybko okaże się niezbędne. Wynika to z tego, że co prawda nie wszystkie transakcje muszą być wykonywane za pomocą konta bankowego, ale obecnie tak jest w przypadku sporej ich części.

Spółka musi przelewem opłacić podatki i składki ZUS, konto bankowe jest także obowiązkowe w przypadku, gdy dokonywane są transakcje z innymi przedsiębiorcami na kwotę powyżej równowartości 15 000 euro w złotówkach. Krótko mówiąc, bez konta bankowego spółka może mieć poważne problemy z normalnym funkcjonowaniem, choćby w postaci kłopotów z opłaceniem wspomnianych już składek i opłat. Warto więc oszczędzić sobie kłopotów i od razu je założyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest to skomplikowane.

Jak założyć konto dla spółki?

To, jak dokładnie będzie wyglądał proces założenia konta dla spółki zależy od banku, jednak, ogółem mówiąc, jest on zazwyczaj dość prosty i szybki. Wystarczy udać się do placówki danej instytucji, a niektórych przypadkach można nawet przeprowadzić ten proces całkowicie online (będzie trzeba jednak w jakiś sposób potwierdzić swoją tożsamość). Niekiedy zdarza się też możliwość założenia konta poprzez infolinię.

Bardzo wiele polskich banków posiada w swojej ofercie konto dla spółek, więc każdy przedsiębiorca powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto zwrócić przy tym uwagę na takie kwestie, jak opłaty za prowadzenie konta, kartę, przelewy i wypłaty z bankomatów. Dla części spółek istotne mogą być także sprzężone z kontem programy do obsługi księgowej firmy.