Mp3j – teksty

Treści Artykuły Opracowania

implant zęba nfz
Życie codzienne

Czy na implanty NFZ udziela refundacji?

Implantacja to najnowocześniejszy sposób na przywrócenie utraconych zębów. W ostatnich latach w stomatologii staje się ona głównym sposobem odbudowy uzębienia. Implantacja może być stosowana zarówno do odbudowy pojedynczego zęba, jak i do odbudowy kilku zębów. Implanty zębowe są również doskonałym rozwiązaniem, jeśli ktoś potrzebuje pełnej odbudowy uzębienia w górnej i dolnej szczęce. Wiele osób zastanawia się, czy poniesiony koszt na implant zęba NFZ refunduje czy nie. Odpowiedź na to pytanie będzie opisana poniżej.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

W porównaniu z tradycyjnymi protezami, implanty są bardziej niezawodne i trwałe, ale najważniejsze jest to, że zgodnie z odczuciami i poziomem komfortu ich stosowania przez daną osobę, nie różnią się one od rodzimych zębów. Technologia implantacji zębów ogranicza się do wszczepienia implantu do kości szczęki, która ostatecznie wrasta w tkankę kostną i pełni funkcje korzenia zęba.Tak zwany łącznik jest przymocowany bezpośrednio do implantu dentystycznego, naddziąsłowej części struktury. Korona dentystyczna jest zamontowana na zaczepie, który z wyglądu nie różni się od naturalnego zęba. Niestety implanty na NFZ dostępne są tylko w szczególnych sytuacjach.

Klasyczna metoda implantów zębowych

Zgodnie z klasyczną metodą implantacja stomatologiczna odbywa się w dwóch etapach: w pierwszym etapie implant wprowadzany jest do kości, po czym czeka się 4-6 miesięcy na wszczepienie implantu. Dopiero po upływie określonego czasu wykonywana jest protetyka, montaż łącznika i korony. Klasyczna metoda jest najczęstszą metodą implantacji, ponieważ daje najbardziej przewidywalne wyniki.

Czy na implanty NFZ udziela refundacji?

Niestety na implanty zębowe NFZ nie udziela refundacji, ponieważ ten typ leczenia stomatologicznego nie znajduje się na liście świadczeń gwarantowanych. Zdarzają się jednak wyjątkowe okoliczności, które dają możliwość ubiegania się o pokrycie kosztów implantacji, jako leczenia odtwórczego. Takim wyjątkiem jest utracenie zębów wskutek wypadku, poszkodowany może napisać podanie o refundację do Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Do podania należy dołączyć zaświadczenie, o zaistniałych okolicznościach i utracie uzębienia w następstwie wypadku. Do tego należy przedłożyć odpowiednią dokumentację medyczną pochodzącą od dentysty. Bardziej szczegółowych informacji może udzielić Rzecznik Praw Pacjenta.

Wzrost kości, podnoszenie zatok

W wielu przypadkach grubość kości nie pozwala na natychmiastowe umieszczenie implantu. Dzieje się tak albo z powodu cech anatomicznych osoby, albo w wyniku procesu zaniku tkanki kostnej przy braku obciążenia w tym miejscu. Rozwiązaniem jest operacja budowania kości. Aby stworzyć sztuczną kość, stomatolog stosuje specjalny biologicznie kompatybilny materiał zastępujący kości. Kiedy zęby są wszczepione w górną szczękę, zwykle konieczne jest wykonanie operacji podnoszenia dna zatoki szczękowej. Istota operacji sprowadza się do wprowadzenia materiału zastępującego kości do zatoki szczękowej, który twardnieje i staje się podobny pod względem właściwości do kości naturalnej.

Wskaźnik przeżycia implantu

Według statystyk implanty dentystyczne z powodzeniem zakorzeniają się w ponad 98% przypadków. Po prawidłowym zainstalowaniu żywotność implantów dentystycznych jest bardzo długa, prawdopodobnie implant będzie trwał przez całe życie. W tym przypadku część ortopedyczna struktury (korona, proteza) może wymagać wymiany, co 10-15 lat.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Podziel się:
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial