Różnorodność ofert instytucji bankowych wymaga wprowadzania nowych rozwiązań, szczególnie jeśli chodzi o formy pożyczek. Jedną z takich opcji jest kredyt na PIT. To bardzo prosta forma kredytu, ponieważ w zeznaniu podatkowym zawierają się wszelkie dane potrzebne do otrzymania gotówki. Taki rodzaj pomocy finansowej cechuje minimum formalności, dzięki czemu procedura przyznania kredytu jest łatwa i wypłata pieniędzy następuje bardzo szybko.
Po okazaniu PITa za poprzedni rok, bank ma wgląd w wysokość dochodu, jego źródło oraz formę zatrudnienia. Jeden dokument wystarczy do sporządzenia analizy finansowej i oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Jest prosty dla pożyczkobiorcy, ponieważ nie musi dostarczać wielu dokumentów oraz dla pożyczkodawcy, który w szybki sposób otrzymuje wiarygodne dane.
Przeznaczenie
Do końca lutego każdego roku, każdy pracownik powinien otrzymać druk PIT-11 od każdego pracodawcy, u którego pracował w poprzednim roku. Banki oferujące kredyt na PIT, przyjmują takie dokumenty, jak: PIT-11, PIT-11A, PIT-40, PIT-40A oraz PIT-36. Jednak jeśli chodzi o kredyty dla firm, to instytucje nie są skore do przyznawania takich form dofinansowania. Najczęściej odrzucają takie wnioski lub proponują znacznie niższą kwotę od wnioskowanej. Oprócz PITa przedsiębiorstwa muszą okazać szereg innych dokumentów.
Kredyt na PIT jest oferowany osobom potrzebującym gotówki przy niewielkiej stracie czasu i małej liczbie formalności. Takie rozwiązanie cenią także ci, którzy mają do zapłacenia wysoki podatek po rozliczeniu PITa lub pracownicy, którzy nie chcą pobierać od pracodawcy zaświadczenia o zatrudnieniu oraz zaświadczeń o zarobkach.
Wiele osób spotyka się z odmową lub przyznaniem kredytu na gorszych warunkach. Powoduje to niska gwarancja płynności finansowej lub konieczność dostarczenia wielu innych dokumentów.
Kredyt na PIT a kredyt gotówkowy
Mimo że kredyt na PIT jest postrzegany i reklamowany jako niskooprocentowana oferta, to niczym nie różni się od zwykłego kredytu. Na korzyść kredytu na PIT działają ograniczenie formalności i dokumentów (wystarczy PIT i dokument tożsamości) oraz szybsza decyzja kredytowa. Natomiast ubiegając się o normalny kredyt, wnioskodawca ma obowiązek przedstawić zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z rachunku bankowego czy innych oświadczeń.
Jednak decydując się na każdą formę kredytowania, w przypadku niemożności oceny zdolności kredytowej, bank i tak może poprosić o dodatkowe dokumenty. Warto zauważyć, że instytucje finansowe odchodzą od kredytów na PIT, ponieważ jest ona ograniczona czasowo.