Zastosowanie oleju kokosowego – gdzie i kiedy warto go używać?

Zastosowanie oleju kokosowego – gdzie i kiedy warto go używać?

W ostatnich latach olej kokosowy zyskał bardzo dużą popularność. Coraz więcej osób kupuje go i korzysta z jego dobroczynnych właściwości. W internecie można znaleźć setki artykułów i filmików na temat tego, dlaczego olej kokosowy jest wart naszej uwagi. Dziś zdradzimy Ci kilka zastosowań tego produktu. Zobacz gdzie i kiedy warto używać oleju kokosowego.

Olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy jest na szeroką skalę używany w kuchni. Może Ci on posłużyć jako zdrowszy zamiennik odzwierzęcych tłuszczów takich jak np. smalec. Potrawy, które zostaną na nim przygotowane, nie tylko są smaczniejsze i mają delikatnie kokosowy posmak, ale także są zdrowsze dla naszego organizmu. Olej kokosowy jest bowiem zdrowszy niż smalec i nie bez powodu stosują go również osoby na diecie. Olejem kokosowym można też zastąpić masło np. w wypiekach. To wegański odpowiednik tego produktu i często stosują go osoby pozostające na diecie roślinnej. Tak naprawdę wypieki z użyciem oleju kokosowego nie różnią się wiele od tych z użyciem tradycyjnego masła. Jedyną różnicą może być to, że jeśli dodasz dużo oleju, to ciasto będzie miało posmak kokosa.

Wiele osób olej kokosowy stosuje po to, aby wzbogacić swoje jedzenie i picie o dodatkowe walory odżywcze. Niektórzy dodają je do szejków, a nawet do kawy. Olej kokosowy można wykorzystywać na zimno i na ciepło. W formie zimnej przybiera on formę białej masy, którą łatwo jest wydobyć łyżeczką ze słoika. W formie ciepłej olej kokosowy przypomina praktycznie przeźroczysty płyn. Istnieje mnóstwo pomysłów na to, jak wykorzystać olej kokosowy w kuchni.

Olej kokosowy w kosmetyce

Olej kokosowy odnajdzie się nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Z pewnością większość kobiet wie, że ten produkt doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji ciała i włosów. Taki olej można nałożyć na włosy, aby je odżywić. Jest to olejowanie, które regularnie stosowane może diametralnie odmienić wygląd Twoich włosów. Olej kokosowy można też stosować do nawilżania ciała. Nie bez powodu wielu producentów kosmetyków dodaje do swoich balsamów właśnie ten produkt. Możemy go też znaleźć w odzywkach do włosów. Dzięki olejowi możesz tworzyć własne, naturalne kosmetyki. Wykonanie domowego balsam, odzywki czy też peelingu nie jest trudne, wystarczy Ci kilka naturalnych składników – w tym olej kokosowy. Jeśli będziesz przechowywać ten produkt w odpowiedni sposób, to posłuży Ci przez bardzo długi czas. Najlepiej jest trzymać go w lodówce lub w zacienionym miejscu.