Odzież robocza – zastosowanie i właściwości

Odzież robocza – zastosowanie i właściwości

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest dostarczenie pracownikom odzieży roboczej, jeśli wykonywanie obowiązków wiąże się z zagrożeniem. Głównym celem takiej odzieży jest bowiem ochrona przed niebezpiecznymi czynnikami takimi jak np. wysokie i niskie temperatury, skaleczenie, możliwość upadku z wysokości lub ryzyko porażenia prądem. Odzież robocza jest więc niezbędna w wielu zakładach pracy i należy ją dobrać odpowiednio do stanowiska osoby, która będzie jej używać. Jakie jest zastosowanie odzieży roboczej i jakie może mieć ona właściwości? Odpowiadamy.

Jakie właściwości może mieć odzież robocza?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, odzież robocza ma za zadanie chronić jej użytkownika przed wieloma różnymi zagrożeniami. Elementy garderoby takie jak: buty, spodnie, koszulki, kombinezony, rękawice, kaski itd. mogą mieć różne zastosowania. Na przykład pracownicy budowlani powinni mieć zapewnioną ochronę przed skaleczeniami i urazami dłoni, a także ochronę głowy w postaci kasku. Z kolei spawacze są głównie narażeni na urazy oczu przez odłamki roztopionego metalu, dlatego powinni mieć zapewnione odpowiednie okulary lub maski.

Odzież robocza może zapewniać ochronę na wiele sposobów. W sklepach z odzieżą i artykułami BHP można znaleźć produkty wykonane z mniej lub bardziej odpornych materiałów. Odzież robocza może być np. odporna na wysokie temperatury lub na rozdarcia ostrymi narzędziami. Bardzo ważnym produktem są najczęściej rękawice, występują one w wielu rodzajach. Można wyróżnić rękawice skórzane, dzianinowe lub lateksowe. Dla przykładu rękawice skórzane stosuje się najczęściej w przypadku ciężkich prac, z kolei lateksowe mają tylko chronić dłonie przed zabrudzeniami i bakteriami.

Jaką odzież roboczą warto kupić?

Podczas wyboru odzieży roboczej należy zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę – nadmierne oszczędności w tym aspekcie nie są bowiem wskazane. Najważniejsza jest jakość wykonania, materiał i informacja o tym, czy dana rzecz spełnia europejskie normy. W przypadku specjalistycznej odzieży, która ma być wysoce odporna np. na wysokie temperatury, trzeba zwrócić uwagę na certyfikaty.

Pamiętaj, że odzież robocza ma zapewnić Twoim pracownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto więc wybierać jedynie produkty sprawdzonych firm, które oferują wysoką jakość. Odzież robocza, którą kupisz, powinna być wytrzymała i praktyczna na konkretnym stanowisku. Niedopasowane do potrzeb pracownika produkty mogą zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu.