Niezwykła podróż Sanem – spływy kajakowe Bieszczady

Niezwykła podróż Sanem – spływy kajakowe Bieszczady

Wpisując w wyszukiwarkę internetową „spływy kajakowe Bieszczady”, znajdziemy mnóstwo zdjęć, które zachęcą nas do rzucenia wszystkiego i wyjazd w Bieszczady. I to dosłownie. Kraina Bieszczad znana od lat ze swej dzikości, ma do zaoferowania nam nie tylko długie wędrówki po bezkresach bieszczadzkich Połonin, ale również niezwykłą podróż korytem rzeki San.

Spływy kajakowe Bieszczady – wszystko co musisz wiedzieć

Wybierając się w Bieszczady, z pewnością będziemy chcieli zwiedzić główne atrakcje tych pięknych polskich gór. Przed podróżą warto przygotować choćby szkic trasy, którą chcemy pokonać, przemierzając Bieszczady. Większość atrakcji jest od siebie oddalona wiele kilometrów, dlatego łatwiej będzie nam podróżować autem. Planując podróż, warto prześledzić mapę Bieszczad i według niej planować poszczególne przystanki.

Zaczynając od Sanoka, który jest swego rodzaju bramą Bieszczad, warto zwiedzić świetnie zachowany skansen oraz zaplanować wyjątkową podróż kajakiem po Sanie. Aby znaleźć więcej informacji na temat rezerwacji i warunków wyprawy kajakiem, wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło „spływy kajakowe Bieszczady”. Na stronie organizatora, znajdziemy informacje na temat tras, które można wybrać i czasu trwania pojedynczego spływu. Można również dokonać rezerwacji terminu. Piękne i malownicze krajobrazy, bliskość z naturą oraz możliwość obserwowania naprawdę dzikich zakątków sprawia, że spływy kajakowe są jedną z tych atrakcji, których nie możemy ominąć, wybierając się w Bieszczady.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyprawą kajakiem? Przede wszystkim przygotujmy się na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze jest mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy oraz ubrania na zmianę.  Bieszczady to kapryśne góry, które lubią zaskakiwać zmienną pogodą. San nie jest potokiem górskim, to raczej spokojna rzeka, jednak momentami może być porywista. Może to skutkować momentami, kiedy woda nagle wleje się do pontonu. Z reguły organizatorzy spływów posiadają specjalne wodoszczelne worki, do których można chować torby i plecaki z osobistymi rzeczami. Jednak, jeżeli chcemy mieć pewność, że nic nie ulegnie zniszczeniu lepiej zrezygnować z zabierania ze sobą zbędnej elektroniki i ubrań z delikatnych tkanin. Dobrze jest też mieć buty do brodzenia i dodatkową parę na zmianę po spływie.

Rodzinna przygoda – spływy kajakowe Bieszczady

Rodzinny wypad w Bieszczady, nie musi być związany jedynie z długimi spacerami po górach. Bieszczady mają do zaoferowania rodzinom z dziećmi znacznie więcej. Oczywiście piękno samych gór jest esencją podróżowania w Bieszczady, jednak dzieci nie zawsze muszą doceniać ich urok. Warto zatem urozmaicić rodzinną wycieczkę i na listę rzeczy do zrobienia dopisać punkt „spływy kajakowe Bieszczady”. Dzieci, bez względu na wiek będą zachwycone tą niezwykłą przygodą, którą oferuje rzeka San. Dreszczyk emocji związany z porywami rzeki i możliwość podziwiania panoramy Bieszczad od zupełnie nowej strony zostaną w waszych głowach na długi czas.

Spływy pontonowe są zazwyczaj organizowane od kwietnia do września, głównie ze względu na pogodę. Wybierając się na spływ w piękny dzień, będziemy mogli zwiedzać okolicę w przyjemnym chłodzie, który oferuje podróż rzeką San. Będziemy mogli nie tylko podziwiać piękno okolicy, ale także stać się częścią Bieszczad przez ten krótki czas rejsu pontonem.  Bacznie obserwując brzeg rzeki być może wypatrzymy dzikie ptaki, wiewiórki, lisy, a może nawet jelenie?

Sama rzeka San jest obfita w wiele gatunków ryb. Wychylając się delikatnie z pontonu, będziemy mogli zobaczyć takie ryby jak karasie, sandacze, szczupaki, sumy lub mniej znane brzany i bolenie. Przyglądając się rybom, będziemy mogli również zaobserwować środowisko wodne, w jakim żyją. Możliwość obserwowania przyrody jest z pewnością jednym z największych skarbów Bieszczad. Nie straćmy tej okazji, bo w Polsce jest coraz mniej tak dzikich miejsc, jak te dwa pasma górskie Karpat.