Jak zwiększyć zdolność kredytową do kredytu hipotecznego?
Ludzie starają się zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby mieć większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. W takim razie co należy uczynić, aby ją zwiększyć?
Niskie oprocentowanie kredytu hipotecznego.
W ubiegłym roku aż o trzykrotnie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, aby gospodarka lepiej sobie poradziła z kryzysem, jaki wywołał Covid-19. Skutkiem tego jest, iż spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych i stały się tanie. Natomiast zakup nieruchomości na wynajem okazał się naprawdę opłacalną inwestycją i to mimo w czasach pandemii. Pod koniec roku 2020 wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przy wsparciu ZFPF wyniosła, aż 8,3 mld zł. Ten wynik pokazuje duże zainteresowanie asortymentem tego rodzaju. Jednakże duża część osób 45% przyznaje, iż ich dochody zmniejszyły się w czasie pandemii, jedynie 1% obywateli stwierdziło zwiększenie swojego majątku w portfelu. Dlatego zdolność kredytowa się pogorszyła dla wielu osób.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Z pewnością każdy spotkał się z tym pojęciem, kto zastanawiał się nad wzięciem kredytu bądź pożyczki. W jej skład wchodzą oceny banku, które informują czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie w terminie wywiązać się z zobowiązania. Prościej ujmując jego sytuacja finansowa, musi być na tyle stabilna, aby bez przeszkód spłacić kredyt. Na zdolność wpływa wiele czynników m.in. miesięczne wydatki, wysokość dochodów czy aktualnie spłacane inne zobowiązania, itp. Do pewnego stopnia można ją kontrolować. Pierw można ją poprawić, aby nasze szanse na uzyskanie kredytu były większe.
Poprawa sytuacji finansowej.
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową jest wysokość zarobków danego kredytobiorcy oraz status zatrudnienia. Najbardziej odpowiednią sytuacją przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, byłoby znalezienie lepiej płatnej pracy. Niestety sytuacja pandemiczna nie ułatwi nam tego działania. Jednakże równie dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o dokładniejsze udokumentowanie swoich zarobków. Upewnijmy się, iż posiadamy wszystkie źródła naszych dochodów z poświadczeniem. Z drugiej strony nasz pracodawca powinien zmienić naszą umowę na formę stałego zatrudnienia, a nie na czas nieokreślony. Oczywiście takie działanie powinien wykonać zgodnie z Kodeksem Pracy. Nie zapomnijmy o zrobieniu porządku w naszych wydatkach. Jeśli mamy 3 miesiące przed złożeniem wniosku kredytowego ograniczmy koszty niepotrzebnych wydatków. Kiedy na rachunku osobistym widnieje kwota salda 0 zł, z pewnością zniechęci to bank. Dlatego musimy się pilnować, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.