Wszystko co musisz wiedzieć o BIK

Wszystko co musisz wiedzieć o BIK

BIK jest Biuro Informacji Gospodarczej, które charakteryzuje się tym, że nie tylko gromadzie, ale również udostępnia informacje dotyczące wszystkich zobowiązań finansowych klientów. W miejscu tym są udostępnianie informacje odnośnie tylko zobowiązań finansowych zaciągniętych w bankach i SKOK-ach, ale również w instytucjach, które oferują pożyczki krótkoterminowe, czyli chwilówki.

Kiedy instytucja finansowa przekazuje dane do BIK?

Wiele osób na samą myśl o Biurze Informacji Kredytowej ma negatywne uczucia, aczkolwiek jeżeli spłacamy swoje zobowiązania finansowe to nie musimy się niczego obawiać. Każda instytucja finansowa jest zobowiązana przekazywać wszystkie informacje na temat regulowania kredytów i pożyczek przez ich klientów, co tydzień.

Czy istnieje możliwość odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej?

BIK jest dość ciekawą instytucją, o której chodzą różne mity. Otóż, jeżeli chodzi o kwestię tego, czy istnieje możliwość odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej to z całą stanowczością należy powiedzieć, że tak. Natomiast wycofanie takiej zgody może nastąpić jedynie w nielicznych przypadkach, do których trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • jeżeli dane o spłacanej pożyczce lub kredycie zawierają błędną informację
  • jeżeli pożyczka lub kredyt nie był spłacany terminowo, ale opóźnienie w spłacie nie przekroczyło 60 dni

Trzeba również pamiętać, że negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej pojawia się, jeżeli od wymaganej daty spłaty zobowiązania 30 dni. Aczkolwiek mimo tego, że nasze opóźnienie w spłacie było spore, ale nie przekroczyło 60 dni, to mamy możliwość zwrócenia się do instytucji finansowej, które braliśmy pożyczkę lub kredyt, aby zgoda na przetwarzanie danych osobowych w BIK została wycofana. W związku z tym, jeżeli nasz wniosek o takie wycofanie zgody zostanie pozytywnie rozpatrzony to informacja o nieterminowej spłacie zobowiązania finansowego zostanie usunięta.

Jest duże grono osób, których zwłoka w spłacie wynosi ponad 60 dni, ale mimo to, osoby te również próbują usunąć negatywny wpis o sobie. Niestety takiej możliwości nie ma. Wiele kancelarii prawnych oferuje pomoc w takim usuwaniu, ale zazwyczaj kończy się to tak, że zamiast negatywnych wpisów o spłacanych zobowiązaniach, zostają usunięte te wpisy, które świadczyły na naszą korzyść. Trzeba też pamiętać, że usługi świadczone przez takie kancelarie nie należą do tanich rzeczy. Tym bardziej, że spróbować usunąć negatywny wpis można samemu. I o tym również ostrzega Biuro Informacji Kredytowej na swojej głównej stronie.

Czy można otrzymać kredyt lub pożyczkę nie mając dobrej historii kredytowej?

Banki, bądź inne instytucje finansowe nie są przychylne udzielać kredytów lub pożyczek osobom, które nie spłacają swoich zobowiązań finansowych w terminie. Gdyż podobna sytuacja mogłaby zdarzyć się w przyszłości, a w związku z tym ryzyko udzielenia kredytu takiej osobie jest zbyt wysokie. Dlatego szanse na wzięcie kolejnego kredytu są praktycznie bliskie zeru. Dane o nieterminowo spłacanych kredytach są przechowywane przez okres 5 lat.

Co można zrobić, aby poprawić swoją historię kredytową?

Aby poprawić swoją historię kredytową należy przede wszystkim starać się regulować swoje pozostałe zobowiązania finansowe w sposób terminowy. Innym rozwiązaniem na poprawę zdolności kredytowej jest również wzięci drobnej rzeczy na kredyt, np. mikrofalówki i spłacać raty zgodnie z warunkami w umowie. Wtedy nasza sytuacja finansowa w oczach potencjalnych kredytodawców ulegnie poprawie.