W 2021 roku wymagany jest wkład na poziomie 20 procent. Jest to coraz większy problem, dla osób, które planują zakup mieszkania. Żeby wziąć kredyt hipoteczny musisz nie tylko odkładać na samo mieszkanie, ale także na kredyt. Co możemy zrobić jeżeli nie mamy wystarczającego wkładu własnego? Zobacz jak uzyskać kredyt hipoteczny.
Wkład własny – co to jest?
Kredyt hipoteczny, czyli na mieszkanie jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej zaciąganych kredytów. Umożliwia zakupienie swoich czterech kątów, jednak wiąże się z wieloma formalnościami i wieloletnim spłacaniem zobowiązania finansowego. Żeby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i posiadać wkład własny. Czym dokładnie jest wkład własny?
Jest to kwota, którą dokładamy do kredytu. Jeszcze do niedawna wymagany wkład własny utrzymywał się na poziomie 10 procent, dziś minimalny wkład własny to już 20 procent. Oznacza to, że jeżeli chcemy uzyskać kredyt na 200 000 zł, to musimy posiadać 40 000 wkładu własnego. Analogicznie przy każdej innej kwocie. Warto także pamiętać, że im większy wkład własny posiadamy, o tym większą kwotę kredytu możemy się ubiegać.
Co może być wkładem własnym?
Idealną sytuacją jest, kiedy na wkład własny możemy samodzielnie odłożyć. Jednak nie zawsze mamy taką możliwości, tym bardziej, że przy średnich zarobkach odkładanie na wkład własny może zająć nam wiele lat. Niestety brak wkładu własnego na poziomie 20 procent znacznie ogranicza nasze możliwości, a szanse na uzyskanie kredytu maleją. Jednak okazuje się, że nie tylko gotówka na koncie może być wkładem własnym.
Za wkład własny może posłużyć nam darowizna, np. od bliskiej rodziny, która zalicza się do zerowej grupy podatkowej. Darowizna od najbliższej rodziny nie podlega opodatkowaniu, natomiast powinna być zgłoszona w odpowiednim formularzu i opatrzona przelewem bankowym. W przypadku zaciąganiu kredytu hipotecznego na budowę domu, wkładem własnym może być własna działka lub inna nieruchomość przeznaczona na sprzedaż.
Dlaczego banki wymagają wkładu własnego?
Wkład własny jest zabezpieczeniem dla obu stron transakcji – zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. Został wprowadzony, żeby zapewnić stabilność rynku kredytowego. Wkład własny powoduje, że wartość nieruchomości jest zawsze wyższa niż wysokość udzielonego kredytu. Szukasz idealnego kredytu hipotecznego. Wejdź na stronę https://multikredyt.pl/ i skorzystaj z pomocy specjalistów.