Warto analizować domowe dochody i wydatki

Problemy z sąsiadami.

W wielu domach nie analizuje się dochodów i wydatków. Brak przyjrzenia się tamu jakie sumy zarabiamy i jakie, a także na co wydajemy, może prowadzić do oczywistej sytuacji, czyli coraz gorszej sytuacji finansowej. Przyjrzenie się wydatkom i dokonanie potrzebnych zmian, może doprowadzić zaś do tego, że w domowym budżecie pozostanie o wiele więcej pieniędzy.

Analiza dochodów

Analiza dochodów pozornie nie jest trudna. Warto jednak się im przyjrzeć. Zliczyć wszelkie wpływy – nie tylko z pracy etatowej ale też z innych źródeł. Suma, która się pojawi to pieniądze, które rodzina ma co miesiąc do dyspozycji. Widząc konkretnie jaka to suma, możemy przyrównać ją do wydatków i zyskać odpowiedź na pytanie, czy – biorąc pod uwagę nasze dochody – za dużo nie wydajemy. Oczywiście idealna sytuacja to wydatki o wiele mniejsze od dochodów. Jeśli wydatki i dochody są mniej więcej równe, lub wydatki są większe a my – na przykład – korzystamy też z oszczędności, warto natychmiast wprowadzić zmiany czyli obniżyć wydatki i zwiększyć dochody. Nie trzeba od razu rzecz jasna zmieniać pracy na lepiej płatną. Sposobów zwiększenia dochodów jest bardzo wiele, choćby poznanie w pracy wszelkich zasad premiowania za dobre wyniki pracy i sięganie po takie premie.

Wydatki

W każdym gospodarstwie domowym większość wydatków to wydatki na zakupy związane z codziennym życiem. Warto przyglądać się temu co i gdzie kupujemy i jakie koszty ponosimy na zakup żywności czy też innych produktów niezbędnych w domu. Zmiana sklepu na tańszy, korzystanie z promocji, uważne przyglądanie się cenom, to tylko przykłady działań, które mogą doprowadzić do znacznego obniżenia wydatków na codzienne zakupy. Pomaga też zwykła lista zakupów. Wchodząc do sklepu bez niej, możemy mieć pewność, że kupimy wiele niepotrzebnych rzeczy i wydamy o wiele więcej.

Inne koszty życia

Rachunki za prąd, gaz, telewizję. Koszty ubezpieczeń, zajęć dodatkowych dla dzieci, wakacji. Wydatki na remonty, użytkowanie samochodu i innych pojazdów. To wszystko generuje bardzo duże koszty. Warto przyjrzeć się takim wydatkom. Spróbować oszczędzić na prądzie czy zużyciu wody. Przeanalizować umowy na telewizję, telefon czy internet i sprawdzić czy nie ma tańszych opcji. Warto też przyjrzeć się wydatkom na samochód. Zarówno kosztom ubezpieczeń jak i napraw czy codziennego użytkowania. Mniej niepotrzebnych wyjazdów, czy też – na przykład – wybieranie czasami roweru zamiast samochodu, również może przyczynić się do dużo niższych domowych wydatków.

Analizę wydatków warto prowadzić przez kilka miesięcy, również po wprowadzeniu zmian mających na celu zminimalizowanie wydatków. Jeśli zobaczymy, że w domowym budżecie zostaje nam dużo więcej, a standard życia jest nie gorszy niż był, to znak, że nasze działania były i są odpowiednie. Warto analizować wydatki i dochody i szukać sposobów na oszczędzanie. Wbrew pozorom jest ich bardzo wiele.