Kredyty w walucie – o czym pamiętać?

Jeżeli znalazłeś ładny dom lub mieszkanie który pragniesz zakupić dzięki kredytowi to musisz zastanowić się nad kilkoma aspektami aby móc wybrać najbardziej korzystną ofertę i sprawić by kredyt hipoteczny nie przytłaczał aż tak bardzo sytuacji finansowej Twojej rodziny. Poniżej opisałem kilka charakterystycznych cech kredytów, które pozwolą Ci na uzyskanie dobrych warunków kredytowania, czyli 5 kroków jak uzyskać tani kredyt hipoteczny.

Musisz się dokładniej zastanowić nad tym, w jakiej walucie wziąć kredyt hipoteczny. Każda ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz zapożyczyć się na relatywnie niską kwotę to najlepszym wyborem jest kredyt w złotówkach. Rata odsetkowa nie zależy wtedy od wahań kursowych. Niestety ma też swoje wady – największą z nich jest wysoki poziom stopy referencyjnej WIBOR, sprawia to że kredyt ten jest droższy niż kredyt hipoteczny w frankach szwajcarskich lub euro. Kredyty w walutach obcych są dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących dużych kwot ze wylęgu na niższą stopę referencyjną (EURIBOR lub LIBOR)

Marża – ten parametr również jest bardzo ważny. Marża decyduje o tym, czy kredyt w przyszłości dalej będzie uznawany za drogi czy też tani kredyt hipoteczny. Możesz znaleźć kredyty hipoteczne z marżami wahającymi się wokół 1%, jednak nie jest to proste. Tak niskie marże przyznawane są klientom, którzy budzą zaufanie w oczach banku. Są to osoby, które posiadają regularnie wykorzystywaną i spłacaną kartę kredytową lub limit kredytowy na rachunku oszczędnościowo-rozliczenowym. Bank przed przyznaniem kredytu na pewno przeanalizuje Twoje wcześniejsze zobowiązania i historię kredytową. Dane te są udostępniane przez Biuro Informacji Kredytowej.

Jeśli nie jesteś właścicielem innej nieruchomości nie rozglądaj się za kredytami w walutach obcych, bo właśnie kredyt w ramach programu Rodzina na swoim jest dla Ciebie najtańszą alternatywą. W ramach tego tak zwanego kredytu preferencyjnego, budżet państwa będzie przez pierwszych 8 lat spłacał połowę Twoich odsetek. Jeśli więc jesteś w stanie rozłożyć raty kredytu na nie więcej niż 8 lat, to wtedy Twoja rata kredytowa będzie korzystniejsza niż najlepsze kredyty mieszkaniowe w euro.

Robiąc porównanie kredytów, nie ograniczaj się do jednej lub dwóch ofert. Zgromadź jak najwięcej informacji o kredytach i porównaj je między sobą wybierając wśród nich najbardziej korzystniejszą. Pytaj doradców kredytowych, to nic Cię nie będzie kosztować. Dzwoń na infolinie banków. Czytaj fora internetowe na ten temat. Dobrym rozwiązaniem jest również internet, gdzie można praktycznie porównać każdy kredyt online. Po wybraniu dwóch lub trzech ofert umów się w celu negocjacji warunków spłaty kredytu. Masz tutaj duże pole do manewru – Negocjować możesz między innymi wysokość marży kredytowej, prowizję od udzielenia kredytu itd. Dobrymi i niepodważalnymi argumentami są: dobra pozycja zawodowa, wysokie dochody, posiadanie oszczędności i wcześniejsze korzystanie z usług i produktów banku.