Kredyt dla firm – kiedy warto skorzystać i jak się do niego przygotować?

Czy tania bielizna zawsze jest gorsza?

Prowadzenie własnej firmy to ogromne wyzwanie – zwłaszcza w niezbyt pewnych czasach. Właściciel przedsiębiorstwa powinien troszczyć się nie tylko o teraźniejszość firmy, ale także o jej przyszłość. Dążenie do rozwoju wymaga jednak nakładów finansowych, które spełni m.in. inwestycyjny kredyt dla firm lub kredyt konsolidacyjny, który pomoże zapanować nad rosnącymi długami.

Kredyt dla firm – szansa na większą niezależność i realizację biznesowych celów!

Kredyt dla firm to najpopularniejsze finansowanie potrzeb przedsiębiorstwa. W zależności od rodzaju zobowiązanie pozwala realizować różne cele oraz potrzeby. Spośród dostępnych na rynku pożyczek, kredyt dla firm rozpoznasz po stosunkowo wysokich maksymalnych kwotach zobowiązania. Warto przy tym wiedzieć, że produkt występuje w wielu różnych formach, różniących się między sobą wysokością kwoty, na którą zostaje udzielony, okresem spłaty pożyczki, ilością formalności, a także samym celem.

Najczęściej zaciągane rodzaje kredytu dla firm

Najpopularniejszym rodzajem kredytu jest inwestycyjny kredyt dla firm. Produkt pozwala zyskać przedsiębiorstwu większą niezależność finansową, a także umożliwia rozwój firmy. Z reguły przeznaczany jest m.in.: na modernizację sprzętu, remont biura, szkolenia pracownicze lub zakup firmowego auta.

Wcale nie mniejszą sławą w bankowości cieszy się kredyt konsolidacyjny, który pozwala odzyskać kontrolę nad niebezpiecznymi dla przyszłości firmy zadłużeniami. Zbyt wysokie raty zaciągniętych pożyczek i konieczność spłaty innych zobowiązań finansowych, mogą znacznie obciążyć finanse firmy. Znalezienie złotego środka – czyli produktu o odpowiednio dopasowanych ratach – pozwoli odetchnąć i znaleźć nowe środki na planowane inwestycje.

Kredyt obrotowy dla firm to z kolei koło ratunkowe dla firmy, w której (np. na skutek pandemii) zabrakło środków na spłatę bieżących rachunków czy wypłatę wynagrodzeń pracowniczych. Pożyczka sprawdza się zatem przy chwilowych i niewielkich problemach finansowych, które w niedługim czasie powinny się skończyć. Dzięki niej firma zachowuje swoją płynność finansową i nie traci pracowników.

Kto może otrzymać kredyt dla firm?

Kredyt dla firm otrzymują przedsiębiorcy, którzy wykazują się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz płynnością finansową. W uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia wniosku wcale nie mniejsze znaczenie ma także historia kredytowa, a nawet wiek firmy. Staż jest tu ważny, ponieważ sporo młodych firm upada najczęściej w pierwszych dwóch latach swojej działalności. Dzieje się tak, ponieważ są to najtrudniejsze lata. Banki zatem nie udzielają kredytu firmom, które obarczone są wysokim ryzykiem upadku.

Nie oznacza to jednak, że mała firma nie ma szansy na uzyskanie kredytu. Jeśli przedsiębiorstwo uzyskuje stabilne dochody oraz wykazuje się brakiem zagrożenia upadłością i nie ma negatywnej historii kredytowej, wówczas ma spore szanse na uzyskanie pożyczki. Warto jednak pamiętać, że niewielka firma nie generuje aż tak dużych dochodów, dlatego kwota udzielonego kredytu nie będzie aż tak wysoka, jak ta dla dużej firmy.

Dodaj komentarz