Kontrola nad finansami, czyli jak nie popaść w zadłużenie?

Zadłużenie można stworzyć bardzo szybko. Nietrudno przecież o chwilówkę na dowód osobisty. Wystarczy wypełnić formularz przez internet, aby pieniądze znalazły się na koncie nawet tego samego dnia. Szybkie, łatwe formalności? Zero ukrytych kosztów? Jak nie skorzystać z tak zachęcającej oferty pożyczkowej, zwłaszcza jeśli poza atrakcyjnie przedstawiającymi się pożyczkami reklamowane są gigantyczne okazje wyprzedażowe? Czy można nie skorzystać z tych wspaniałych ofert, jeśli jedną reklamę połączysz z drugą? Przecież wzięcie pożyczki chwilowej przez telefon lub przez internet to minimum formalności, a wyprzedaż nie potrwa długo. Można by wykorzystać debet na karcie, skoro gdy wpłynie wynagrodzenie,  spłacisz od razu całość wydanych pieniędzy…

Czy spłata zadłużenia rzeczywiście będzie tak łatwa jak powstanie zobowiązania?

Wydatki należy planować, a uleganie pokusom finansowym nie prowadzi z reguły do pozytywnych efektów. Jeżeli skusisz się na super ofertę, która wymaga wzięcia pożyczki, zadłużenie będziesz musiał spłacić. W chwili złożenia wniosku pożyczkowego można się oszukiwać koniecznością, zapewniając o bezproblemowej spłacie zadłużenia. Faktem jest jednak, że każda pożyczka to zobowiązania ratalne, utrzymujące się przez wiele miesięcy, obciążające domowy budżet. Jak nie doprowadzić do sytuacji, w której spłata zadłużenia okaże się uciążliwa, a niekiedy nawet niemożliwa do finalizacji? Przede wszystkim należy ograniczyć chęć korzystania z ofert pożyczkowych. W sytuacji, gdy pojawia się atrakcyjna reklama, zastanów się, czy rzeczywiście pożyczone pieniądze są niezbędne? Czy przy odrobinie trudu uda się uniknąć uciążliwego zobowiązania, korzystając z dotychczasowych zasobów?

Jeśli już wpadłeś w dołek finansowy z powodu zbyt pochopnie zaciągniętych zobowiązań pamiętaj, że kolejna pożyczka na spłatę poprzedniej nie jest rozwiązaniem twoich problemów, a jedynie chwilową pomocą. Dlatego zamiast pakować się w jeszcze większe zadłużenie należy zmierzyć się z problemem i poszukać pomocy np. u doradcy kredytowego. Jeśli nie stać nas na terminową spłatę rat trzeba działać bez zbędnej zwłoki. Kredyt konsolidacyjny (sprawdź tu najważniejsze informacje na ten temat) to rozwiązanie, które nie jednemu pomogło wyjść z pętli zadłużenia. To nie kolejny zwykły kredyt, a szans na wyjście na prostą. W wielu przypadkach to także jedyne rozwiązanie, które da nam szansę na terminową spłatę rat.

Korzystaj z rezerw, zamiast zwiększać zadłużenie

Jeżeli znajdujesz się w przejściowym dołku finansowym, a wpływy mają pojawić się za jakiś czas, zamiast tworzyć zadłużenie postaraj się przetrwać. Planując wydatki, zauważysz symptomy zbliżających się trudności i będziesz mógł w porę zareagować ograniczeniem wydawanych pieniędzy. Jeżeli w dobrym momencie zaczniesz zwracać uwagę na wydawane pieniądze, dłużej będziesz mógł uniknąć “drastycznych cięć” w budżecie. Może nawet uda się w ten sposób przetrwać trudności? Jeżeli sytuacja okazuje się trudniejsza, uruchom rezerwy. Jak nie wpaść w zadłużenie? Lepiej stracić zysk z lokaty lub konta oszczędnościowego, niż spłacać odsetki za pożyczkę. Wszystkie wydatki rozważaj rozsądnie, aby rezerwy dysponować mądrze. Jeżeli lubisz robić zakupy na zapas, wykorzystaj zgromadzone produkty, zamiast kupować nowe. Czas, poświęcony na zakupy możesz przeznaczyć na ćwiczenia fizyczne, które pozytywnie wpłyną nie tylko na kondycję ciała, ale i samopoczucie.

Dodaj komentarz