Jakie są rodzaje kredytów i jak je otrzymać?

Niewielka część osób w naszym kraju jest w stanie dokonywać większych zakupów jedynie za gotówkę. Zdecydowana większość transakcji czy to na rynku motoryzacyjnym czy hipotecznym przeprowadzana jest przy pomocy kredytu. Jakie są jego rodzaje? Jakie wymagania trzeba spełniać by kredyt otrzymać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej.

Kredyt gotówkowy

Jednym z najprostszych do otrzymania kredytów jest kredyt gotówkowy. Tego typu pożyczki są udzielane zarówno przez banki jak i firmy pożyczkowe. Jest on przyznawany na podstawie bieżących wpływów na konto, a do jego otrzymania nie trzeba spełniać określonych warunków zatrudnienia (jak w przypadku kredytu hipotecznego). Jego głównym założeniem jest uzyskanie określonej kwoty pieniędzy na realizację zakupu określonego dobra bądź usługi. W ten sposób przeprowadzana jest dość duża ilość transakcji na rynku samochodów. Szczególnie mowa tutaj o autach używanych. Bardzo często uzyskanie kredytu gotówkowego jest o wiele łatwiejsze niż staranie się o leasing czy najem długoterminowy pojazdu.

gotówkowe są również używane do zakupu droższych dóbr takich jak dom czy mieszkanie. Cała procedura ich uzyskania jest zdecydowanie krótsza i mniej skomplikowana niż kredytów hipotecznych. Jest to jednak rozwiązanie dla osób już dysponujących znaczną sumą gotówki, a kredyt ma jedynie uzupełnić wymaganą kwotę.

Dość istotnym minusem kredytów gotówkowych jest ich duże oprocentowanie. Dlatego decydując się na ich zaciągnięcie powinniśmy mieć możliwość w miarę szybkiej spłaty. Dzięki temu końcowe oprocentowanie kredytu nie powinno być tak duże.

Kredyt hipoteczny

Jest to aktualnie jeden z popularniejszych instrumentów finansowych na rynku. Jego głównym założeniem jest sfinansowanie kupna lub budowy określonej nieruchomości. Aby uzyskać tego typu świadczenie potencjalny kredytobiorca powinien przygotować szereg dokumentów. Składają się na to wszelkie informacje o zatrudnieniu (banki szczególnie cenią umowy o pracę na czas nieokreślony), o naszym dotychczasowym dochodzie, zapleczu finansowym i w coraz częstszych przypadkach o zdrowiu. Należy pamiętać że kredyty hipoteczne są udzielane tylko i wyłącznie przez banki.

Chcąc uzyskać kredyt hipoteczny kredytobiorca musi dysponować całkiem sporym wkładem własnym na zakup nieruchomości. Obecnie wynosi on w większości banków 10 % co przy kwocie kredytu oscylującym w granicach 300 tysięcy złotych oznacza konieczność zgromadzenia 30 tysięcy złotych kapitału. Nie jest to więc instrument finansowy dostępny dla każdego, ponieważ jego dość restrykcyjne wymogi spełnić może jedynie określona grupa klientów.

Zaciągając kredyt hipoteczny pamiętajmy również o ukrytych kosztach takiego rozwiązania. Dotyczy to w szczególności Wibor-u, marży oraz odsetek kredytowych. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu i wpływają na końcową sumę kredytu.

Kredyt inwestycyjny

Ostatnim rodzajem kredytu jaki omówimy jest kredyt inwestycyjny. Jest to rozwiązanie przewidziane dla jednoosobowych działalności gospodarczych czy spółek. Jego przyznawanie jest uzależnione od dotychczasowej historii finansowej przedsiębiorstwa. Jeżeli jego sytuacja oraz płynność finansowa nie jest zagrożona, dany podmiot może się ubiegać o jego przyznanie.

te z reguły są zaciągane w celu zwiększenia produkcji czy rozszerzenia działalności podmiotu gospodarczego. Jego spłata bardzo często jest ustalana indywidualnie, a kwoty kredytów obrotowych mogą sięgać sum kilku do nawet kilkunastu milionów złotych.

Dodaj komentarz