Dlaczego bank sprawdza BIK?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od złożenia w banku wniosku o przyznanie kredytu do realizacji tego wniosku droga jest długa. Naturalnie wiele zależy w tym momencie od tego, o jaki kredyt zabiegamy – gotówkowy, hipoteczny czy jakiś inny. Każdy z nich odznacza się swoją specyfiką, a także tym, że badanie zdolności kredytowej w poszczególnych przypadkach zajmuje mniej lub więcej czasu. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że badanie zdolności kredytowej jest zdecydowanie najbardziej czasochłonne przy kredytach hipotecznych. Przeciętnie rozpatrzenie takiego wniosku zajmuje bankowi miesiąc, chociaż rzecz jasna nie jest to standardem.

Nie mniej jednak bez względu na to czy w rachubę wchodzi kredyt hipoteczny zdolność kredytowa, czy też odnosząca się do innego kredytu – jest pewien element, który we wszystkich bankach jest stały. Tak więc podstawą do tego, by kredyt hipoteczny zdolność kredytowa etc. została oceniona jest sprawdzenie wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. Aktualnie nie ma takiej opcji, aby banki bez biku udzieliły jakiegokolwiek kredytu.

Sprawdzenie klienta w powyższej bazie to pierwsza rzecz, jaka jest wykonywana w każdym banku, do którego trafia wniosek. Nie tylko zresztą banki bez biku nie pożyczają pieniędzy. To samo tyczy się SKOK-ów. Można zatem w tym momencie zapytać, czym w ogóle jest bik – biuro informacji kredytowej? Większość z nas wie mniej więcej o co chodzi, ale wielu osobom bik – biuro informacji kredytowej kojarzy się z czymś w rodzaju czarnej listy dłużników.

Tymczasem biuro informacji kredytowej nie jest żadną czarną listą, ale specjalnym rejestrem. Do życia biuro informacji kredytowej zostało powołane już kilkanaście lat temu. Jego zadaniem jest gromadzenie informacji na temat tego, jak dłużnicy radzą sobie ze spłacaniem kredytów, czy robią to w terminie i tym podobne. Dla banku to cenne informacje pozwalające unikać niewypłacalnych i mało wiarygodnych finansowo klientów. Dlatego właśnie banki bez sprawdzania w biku nie zajmują się wnioskami kredytowymi. To, że banki bez sprawdzania w biku nie dają kredytów przynosi korzyści nie tylko samym bankom, ale także często ich klientom, z czego dość często nie zdajemy sobie sprawy. Wymaga to jednak pewnej wiedzy na temat tego, w jaki sposób BIK w ogóle funkcjonuje i po co, aby pewne rzeczy sobie dokładnie uświadomić.