Czym jest BiK?

Krótka historia fiata 125p

BIK to skrót od pełnej nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem danych na temat kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań posiadanych przez klientów banków oraz innych instytucji finansowych. Informacje na temat przeszłości kredytowej klienta są przez BIK gromadzone i udostępniane w razie zapytań otrzymanych przed banki lub inne firmy czy instytucje finansowe, w których klient ubiega się o kredyt. Dane poszczególnych klientów są przez BIK zbierane, a następnie analizowane i przetwarzane. Właśnie w taki sposób tworzy się profil naszej historii kredytowej, do której wgląd może uzyskać każdy bank, w którym ubiegamy się o przyznanie pożyczki gotówkowej. Informacje uzyskane w ten sposób z BIK w przypadku banków najczęściej mają decydujący wpływ na decyzję przyznania pożyczki lub kredytu. W praktyce niemal każdy, kto zalegał ze spłatą wcześniejszych zobowiązań, nie spłacał pożyczek czy nawet rat w terminie nie ma szans na ubieganie się o pożyczkę w banku! Wszystko to przez restrykcyjne procedury oceny ryzyka kredytowego.

Pożyczka bez weryfikacji w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która istnieje już ponad 12 lat. Zgromadzenie założycielskie akcjonariuszy(BIK to spółka akcyjna) odbyło się w 1997 roku, ale sam system informacji BIK udostępniono bankom dopiero w roku 2000. Rok później BIK udostępnił pierwszy raport kredytowy dotyczący klientów indywidualnych. Od tego czasu BIK stał się głównym instrumentem wspomagającym podejmowanie przez banki decyzji o przyznawaniu pożyczek i kredytów dla klientów indywidualnych. Najlepiej świadczy o tym liczba udostępnianych raportów kredytowych, która rośnie w bardzo szybkim tempie każdego roku. Dla przykładu w roku 2002 Biuro Informacji Kredytowej udostępniło 3,2 mln raportów kredytowych, w roku 2012 liczba to wzrosła niemal do 30 mln raportów! Przy czym każdego roku liczba ta systematycznie rosła o kilka milionów i nadal według analityków będzie wykazywać trend wzrostowy. Dane te dowodzą w sposób jednoznaczny, że banki decyzje w sprawie przyznawania pożyczek i kredytów opierają głównie na ocenie ryzyka kredytowego na podstawie danych zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej! Dlatego tak wielu klientów ubiegających się w bankach o pożyczkę gotówkową jest odprawianych z kwitkiem, uzyskując decyzję odmowy udzielenia pożyczki… często są to nawet klienci, którzy posiadają udokumentowany stały dochód oraz nie mający żadnych innych zobowiązań. Znane są też przypadki klientów, którym odmówiono przyznania pożyczki, ponieważ… nigdy wcześniej nie korzystali z tego typu usług finansowych! Informacji o klientach, którzy nie korzystali z pożyczek, kredytów lub systemów ratalnych ciężko jest znaleźć w bazie danych BIK, często więc systemy bankowe w sposób automatyczny klasyfikują takiego klienta jako „niewiarygodnego”. Jest to swego rodzaju absurd, który skutecznie blokuje nawet wypłacalnym klientom otrzymanie pożyczki w banku.

Gdzie otrzymam pożyczkę bez BIK?

Ciekawą alternatywą są więc szybkie pożyczki gotówkowe bez BIK i zaświadczeń. Twoja historia kredytowa nie jest weryfikowana w BIK-u, a decyzja odnośnie przyznania wnioskowanej kwoty pożyczki jest podejmowana błyskawicznie. Wszystko to przy minimum formalności, bez ukrytych opłat oraz na jasnych i przejrzystych zasadach! Wniosek złożysz przez Internet lub telefon, a resztą zajmą się doświadczeni i rzetelni konsultanci!

Dodaj komentarz