Czy pożyczki pozabankowe są legalne i bezpieczne?

Jeszcze kilka lat temu wiele osób dość sceptycznie spoglądało w stronę pożyczek pozabankowych, ponieważ budziły one wiele niepewności. Natomiast w dzisiejszych czasach znaczenie większe grono konsumentów decyduje się na wzięcie pożyczki w instytucji pozabankowych, zamiast kredytu w banku. Wpływ na takie zjawisko ma wiele czynników, ale w szczególności to, że pożyczki są o wiele bardziej dostępne, jak również świadomość o kwestii ich bezpieczeństwa i legalności znacznie wzrosła.

Jakie są regulacje prawne dotyczące funkcjonowania instytucji pozabankowych?

Jak powszechnie można zauważyć, instytucji pozabankowych jest bardzo dużo na terenie Polski. Dzieje się tak, ponieważ każdego roku jest coraz większe zainteresowanie ofertami, które mają do zaoferowania takie miejsca. Jeżeli chodzi o regulacje prawne odnoszące się do funkcjonowania instytucji pozabankowych to należy do nich zaliczyć w szczególności:

  • Ustawę o kredycie konsumpcyjnym
  • Ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i Rzeczniku Finansowym
  • Ustawę o prawie bankowym
  • Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Dlaczego instytucje pozabankowe cieszą się aż tak dużą popularnością?

Instytucje pozabankowe cieszą się taką dużą popularnością, ponieważ dają możliwość uzyskania pożyczki przy spełnieniu wyłącznie minimum formalności. Aby otrzymać dodatkowe środki finansowe z instytucji pozabankowej należy wypełnić krótki wniosek, zawierający jedynie podstawowe dane, do których należy zaliczyć między innymi: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, numer konta bankowego, jak również adres e-mail. Aby uzyskać pożyczkę trzeba być obywatelem polskim, posiadać zdolność do czynności prawnych, a także mieć ważny dowód osobisty. Instytucje pozbankowe w większości przypadków rozpatrują wniosek o pożyczkę w bardzo krótkim czasie, a cały proces może odbyć się bez wychodzenia z domu. Dzięki temu każdy pożyczkobiorca ma możliwość zaoszczędzenia odpowiedniej ilości swojego czasu wolnego. Pożyczone pieniądze trafią na konto pożyczkobiorcy w 15 minut od momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku i można je przeznaczyć na dowolny cel.

Z jakiej oferty można skorzystać w instytucjach pozabankowych?

W instytucjach pozabankowych można skorzystać zarówno z pożyczek długoterminowych (okres spłaty do 12 miesięcy), jak również z tak zwanych chwilówek. Chwilówki charakteryzują się tym, że zobowiązanie finansowe należy uregulować zazwyczaj w terminie 30 dni. Im częściej dany pożyczkobiorca decyduje się na wzięcie takiego zobowiązania finansowego, tym może liczyć na coraz wyższą i gwarantowaną kwotę udzielanej pożyczki.