Czy można uzyskać kredyt dla firm od pierwszego dnia?

Nie jest tajemnicą, że do stworzenia własnej firmy trzeba się przygotować w odpowiedni sposób. Większość osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej rozpoczyna od przygotowania biznesplanu, co wydaje się bardzo rozsądne, ponieważ pozwala on na dokładne przeanalizowanie potrzebnych na samym starcie nakładów.

Rzadko który przedsiębiorca otwierający biznes może cieszyć się komfortem polegającym na tym, że nie musi ponosić żadnych wydatków. Zazwyczaj jednak powołanie do życia przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością zainwestowania mniejszych bądź większych kwot pieniędzy.

Nie każdy dysponuje odpowiednio wysokimi środkami, dlatego też część osób nigdy nie decyduje się na spełnienie swoich marzeń o niezależności. Warto jednak zaznaczyć, że wcale nie trzeba mieć ogromnych oszczędności, by móc zarejestrować działalność gospodarczą.

Świetnym rozwiązaniem okazuje się bowiem kredyt dla firm na star t oferowany przez coraz więcej banków. Zamiast więc od razu rezygnować z realizacji swoich planów, może warto rozważyć skorzystanie z tej możliwości? 

Konieczne warunki 

Kiedy już zaczyna się myśleć o skorzystaniu z pożyczki, warto dowiedzieć się, jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności. Najlepiej skompletować wszystkie potrzebne dokumenty odpowiednio wcześnie, aby w momencie kontaktowania się z bankiem sprawiać wrażenie osoby w pełni przygotowanej i profesjonalnej. Jakie formalności są zatem wymagane?

Przede wszystkim kredyt tego rodzaju mogą uzyskać jedynie właściciele zarejestrowanych już firm. Niezbędne będzie więc zatem zaświadczenie z CEIDG bądź wypis z rejestru sądu gospodarczego, czyli wydziału jednego z sądów rejonowych zajmujących się tego rodzaju działalnością. Oprócz tego konieczne jest przedłożenie bankowi biznesplanu, ponieważ najlepiej pokazuje on, jakie są prognozy uzyskiwania przychodów w przyszłości oraz ile konkretnie pieniędzy potrzeba na zainwestowanie w konkretne obszary rozwoju firmy.

Warto przygotować biznesplan w sposób jak najbardziej szczegółowy, można dołączyć do niego również inne dokumenty i analizy eksperckie, które zwiększają wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Udzielając kredytu początkującym biznesmenom bank dokładnie analizuje także zdolność kredytową interesanta. Zazwyczaj pracownik prosi także o przedłożenie dokumentów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego poświadczających, że nie zalega się z żadnymi opłatami. 

Dobry biznesplan – czyli jaki? 

Przekonanie banku o potencjale drzemiącym w danym przedsiębiorstwie jest kluczowe, jeżeli pragnie się uzyskać kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności. Jak zatem sporządzić biznesplan, by pokazać wszystkie zalety planowanego biznesu?

Warto podkreślać innowacyjność rozwiązań, z których chce się czerpać, a także wykazywać się dobrą znajomością danego sektora rynku. Świetnym pomysłem będzie także zwrócenie uwagi na zasoby pozafinansowe przedsiębiorstwa, takie jak wykwalifikowana kadra czy korzystanie z nowych technologii.