Co to jest zdolność kredytowa?

Starasz się o kredyt, ale nie wiesz czy go uzyskasz? W przypadku ubiegania się o kredyt lub pożyczkę bardzo ważna jest zdolność kredytowa. To w większości na jej podstawie bank decyduje, czy dany wnioskodawca spełnia przesłanki do udzielenia mu kredytu, czy też nie. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Zobacz jakie i czym dokładnie jest zdolność kredytowa. 

Zdolność kredytowa – co to jest? 

Zdolność kredytowa jest zdefiniowana w Ustawie o prawie bankowym. Według tej definicji zdolność kredytowa to możliwość kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminie, który zostanie ustalony w umowie. Nie jest to jednak wartość stała. Bank ustala zdolność kredytową indywidualnie dla każdego klienta. Co więcej nasza zdolność kredytowa może różnić się w zależności od banku. Dlatego ubiegając się o kredyt warto sprawdzić kilka banków jednocześnie. W jednym możemy uzyskać większą kwotę, w drugim mniejszą, a w trzecim w ogóle. Jakie czynniki brane są pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Co składa się na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest sumą 7 czynników, które decydują o tym czy jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami. Bank przede wszystkim sprawdza wysokość i źródło naszych dochodów. Bierze pod uwagę rodzaj umowy, np. umowa o pracę bardzo często jest wymagana, ponieważ zabezpiecza pracownika przed nagłą utratą źródła dochodu. Istotna jest także wysokość naszych zarobków, ponieważ określają czy będzie nas stać na miesięczne raty. Na tym etapie bank weryfikuje również koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Możemy mieć pensję na wysokim poziomie, ale równie wysokie koszty utrzymania. W takim przypadku nasza zdolność kredytowa wcale nie będzie wysoka. Na koszty utrzymania składa się czynsz i rachunki, ilość osób w gospodarstwie domowym oraz alimenty, jeżeli takie posiadamy. 

W skład oceny zdolności kredytowej wchodzą również obecne zadłużenia i zobowiązania finansowe. Im więcej otwartych zobowiązań na swoim koncie posiadamy, tym niższa będzie nasza zdolność kredytowa. Zdolność kredytową obniżają także karty kredytowe, nawet jeżeli z nich nie korzystamy. Dlatego ubiegając się o kredyt warto z nich zrezygnować. Warto mieć także na uwadze, że wartość zdolności kredytowej waha się w zależności od tego, jak dużą kwotę chcemy pożyczyć. Wysokie kwoty są bardziej ryzykowne dla banku, więc nie są chętne na ich udzielenie. Istotne znacznie ma również wkład własny. Im większy, tym większe szanse na uzyskanie kredytu. Więcej na temat zdolności kredytowej i kredytów dowiesz się na https://multikredyt.pl/

Dodaj komentarz