Co to jest kredyt refinansowy?

Wiele osób może zastanawiać się, kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać. Faktycznie, nie jest to bardzo znany typ kredytu, a przecież dla wielu może być ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na poprawienie domowego budżetu. Przeznaczony jest on dla osób, które zaciągnęły długoletnie zobowiązanie (zwłaszcza kredyt hipoteczny) już sporo czasu temu i jego warunki stały się dla nich niekorzystne. Jest to bardzo częsta i trudna do uniknięcia sytuacja, jako że zmian na rynku nie da się do końca przewidzieć ani im zapobiec. W związku z tym często może wydawać się, że utknęliśmy na całe dekady z niekorzystnym kredytem. W takich przypadkach rozwiązaniem może być właśnie kredyt refinansowy.

Czym jest kredyt refinansowy?

Jest to rodzaj kredytu, który często kojarzy się z kredytem konsolidacyjnym. Występują pomiędzy nimi jednak pewne różnice. Kredyt refinansowy udzielany jest na spłatę jednego, konkretnego zadłużenia i w założeniu powinien być bardziej atrakcyjny niż poprzednie zobowiązanie, a więc mieć mniejsze oprocentowanie i tym samym niższą miesięczną kwotę raty. Zaś kredyt konsolidacyjny polega na skonsolidowaniu wielu różnych zadłużeń w jedno, o jednej stopie procentowej i jednej racie. Kredyt refinansowy daje możliwość znacznego poprawienia swojej sytuacji finansowej zarówno na krótką, jak i długą metę. Nie dość, że oszczędzimy na comiesięcznej racie, ostatecznie cały koszt kredytu będzie niższy.

Na co należy uważać przy zaciąganiu kredytu refinansowego?

Dla wielu kredyt refinansowy może być świetną decyzją, należy jednak podejmować go z odpowiednią rozwagą. Przede wszystkim błędem jest korzystanie z pierwszej oferty, na którą trafimy. Zdecydowanie zaleca się zapoznanie z jak najszerszym wachlarzem propozycji różnych banków, aby przypadkiem nie przepłacić. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na takie czynniki jak oprocentowanie kredytu, a także ilość i wysokość nowych rat. Warto także upewnić się, jakie dokładnie dodatkowe koszty i opłaty wiążą się z daną ofertą, na przykład prowizja za udzielenie kredytu czy jego obowiązkowe ubezpieczenie. Biorąc pod uwagę, jak długoterminowym i wymagającym finansowo zobowiązaniem jest kredyt hipoteczny, jeśli to właśnie go chcemy refinansować warto skorzystać wcześniej z usług doradcy kredytowego. Jego doświadczenie i wiedza pozwoli nam upewnić się, że rzeczywiście wybierzemy najbardziej dla nas opłacalną opcję.

Warto wiedzieć, kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać. Nawet jeśli obecnie nie posiadamy żadnego kredytu, który wymagałby refinansowania, sytuacja ta może łatwo zmienić się w przyszłości.